Velikonocni vajicka v jine uloze

14. dubna 2017 v 9:02 | Míla Remsa |  Historie, politika, ekonomie

Velikonocni vajicka v jine uloze

Venezuelský prezident ujížděl před sprškou vajec  – Novinky.cz
Zahraniční

Venezuelský prezident ujížděl před sprškou vajec

obrazek
Venezuelský prezident Nicolás Maduro
FOTO: Marco Bello, Reuters
včera 06:40 Před záplavou vajec a dalších předmětů musel prchnout ve městě San Félix venezuelský prezident Nicolás Maduro, který se poprvé objevil na veřejnosti od začátku nové vlny protestů v zemi stižené vleklou politickou krizí. Socialistický vůdce vyrazil v úterý mezi své příznivce v tradiční baště levice na jihu země, kde však narazil na nebývalý odpor, uvedl ve čtvrtek deník El País.
Maduro jel na oslavu 200 let od místní bitvy během revoluce proti španělské nadvládě. Davem projížděl v otevřeném terénním voze. Přenos z úterní manifestace vysílala státní televize, nad kterou má má kontrolu prezident.
Krátce poté, kdy komentátor mluvil o tom, jak "lid vyrazil do ulic podpořit prezidenta", přilétl směrem k Madurovi první předmět a televize divákům okamžitě nabídla záběr na sochu revolucionáře Simona Bolívara.
Prezident obklopený ochrankou ujížděl z akce vyprovázen záplavou vajec, kamení a hlasitými urážkami.
Policie podle zdrojů španělského listu El País zadržela pět lidí, opozice se však obává výraznější reakce. V minulém podobném případě, kdy na prezidenta v září zaútočili obyvatelé města Villa Rosa ve státě Nueva Esparta na severovýchodě země, zabavovala policie lidem mobilní telefony s nahrávkami události. Šéf webu Reporte Confidencial, který tehdy záznam z akce odvysílal, dnes sedí ve vězení.

Protesty proti Madurovi sílí

Venezuelská opozice zahájila koncem března další vlnu protestů proti Madurově vládě, která podle ní přivedla zemi do hluboké ekonomické i politické krize. Nejnovější protesty v ulicích vypukly poté, co koncem března nejvyšší soud rozhodl převzít pravomoci parlamentu, v němž má většinu opozice. Po vlně kritiky i ze zahraničí soud svůj verdikt odvolal.[celá zpráva]
Hněv značné části Venezuelanů však přiživil další krok režimu, který zakázal vykonávat 15 let veřejné funkce opozičnímu vůdci Henriqueu Caprilesovi, který v minulých prezidentských volbách jen těsně prohrál s Madurem.[celá zpráva]
Středeční oslavy byly prvním veřejným vystoupení Madura od začátku posledních protestů.
Opozice chce protestech pokračovat. Podle aktuální bilance si dosud demonstrace vyžádaly nejméně pět obětí. Již dříve média informovala o třech mrtvých lidech, ve čtvrtek pak guvernér venezuelského státu Lara Henri Falcón oznámil, že při protestech ve městě Barquisimeto byli zastřeleni dva lidé - dospělý muž a mladistvý. Podle deníku El Impulso je zastřelili ozbrojení přívrženci Madurova režimu.

A CO jake jsou posledni MOTIVY velikonocni vajecno-kamenne prezidentske sprchy ? Ctete dale !:

Soumrak venezuelské demokracie? Nejvyšší soud převezme kompetence parlamentu
obrazek
Soudci nejvyššího venezuelského soudu
FOTO: Marco Bello, Reuters
30.3. 08:40 Venezuelský nejvyšší soud ve středu rozhodl, že převezme kompetence venezuelského parlamentu. Verdikt zdůvodnil tím, že zákonodárný sbor už delší dobu neplní různá rozhodnutí tohoto soudu, informovala o tom ve čtvrtek agentura EFE. Soud už loni zneplatnil řadu zákonů přijatých poslanci.
"Jelikož trvá situace pohrdání soudem a neplatnosti výkonů Národního shromáždění, tento soudní dvůr zajistí, že parlamentní kompetence budou vykonávány přímo prostřednictvím tohoto soudu, aby byl zaručen právní stát," uvádí se v rozhodnutí soudu.
Nejvyšší soud, nakloněný socialistickému prezidentovi Nicolási Madurovi, už přes rok blokuje práci parlamentu, v němž má od loňského ledna většinu koalice stran opozičních prezidentovi. Soud od té doby zrušil řadu zákonů přijatých poslanci.
Loni v září nejvyšší soud vynesl verdikt, že parlament je ve stavu odporujícím ústavě a že "pohrdá soudem". Zdůvodnil to mimo jiné tím, že v parlamentu od loňského ledna zasedali i tři opoziční poslanci, jejichž mandáty soud už v prosinci 2015 po jejich zvolení bez vysvětlení pozastavil.
Středeční výrok nejvyššího soudu přišel den poté, co poslanci vyzvali orgány veřejné správy, aby okamžitě uspořádaly volby guvernérů. Ty se měly konat už loni v prosinci a stále není jasné jejich datum.

Referendum v nedohlednu

Opozice se už rok marně snaží o uspořádání referenda o Madurově odvolání, čemuž ale vláda s pomocí nejvyššího soudu brání. Opozici se loni podařilo shromáždit více podpisů ke svolání referenda, než bylo v první fázi potřeba. Poté ale proces zastavila volební komise kvůli vyšetřování údajných podvodů při sbírání podpisů.
Koncem loňského října zahájila vláda a opozice za zprostředkování Vatikánu rozhovory o krizi v zemi, které ale postupně uvízly na mrtvém bodě. Obě strany se vzájemně obviňují, že neplní dohody. Opozice tvrdí, že vláda využila dialogu jen k tomu, aby zabrzdila konání referenda o odvolání hlavy státu.

Maduro prošel testem, socialisté ve Venezuele vyhráli
obrazek
Venezuelský prezident Nicolás Maduro.
FOTO: Carlos Garcia Rawlins, Reuters
9.12.2013 06:02 (aktualizováno: 9.12.2013 11:22) Socialistická strana prezidenta Nicoláse Madura vyhrála v nedělních komunálních volbách ve Venezuele. Pro Madura, jehož vláda se potýká s rostoucími ekonomickými problémy, to byla první velká zkouška od nástupu do prezidentské funkce před sedmi měsíci. Levice v ní uspěla, i když oslabila.
Volební komise po sečtení 97 procent hlasů uvedla, že Sjednocená socialistická strana Venezuely dostala 49,2 procenta hlasů, zatímco pravicová opozice 42,7 procenta. Podle dosavadních výsledků socialisté získali 196 ze 335 měst a obcí, v nichž se volilo. Opozice má navrch v 53 městech. V 78 městech ještě nebyly výsledky vyhlášeny, protože jsou příliš těsné.
Opozice si podržela kontrolu nad dvěma největšími venezuelskými městy - Caracasem a Maracaibem. Získala nově průmyslovou Valencii a Barinas, hlavní město domovského státu zesnulého Madurova předchůdce Huga Cháveze.
Radost příznivců levice ve Venezuele po úspěchu v komunálních volbách.
FOTO: Carlos Garcia Rawlins, Reuters
Jinak se jí ale nepodařilo ve volbách využít hospodářských problémů země, jako je vysoká inflace dosahující 54 procent, nedostatek základního zboží od mléka po toaletní papír nebo zpomalující růst ekonomiky. I když se předpokládalo, že vládní socialisté si udrží převahu na venkově, šéf opozice Henrique Capriles tvrdil, že v obecních volbách získá opozice celkově většinu hlasů.
Venezuelský prezident Maduro hovoří ke svým příznivcům po vítězství socialistů v komunálních volbách.
FOTO: Carlos Garcia Rawlins, Reuters
Madurova klesající popularita se prudce zvýšila poté, co v listopadu přinutil obchody snížit ceny zboží, jako jsou televize, autosoučástky a předměty domácí potřeby. Po nedělním vítězství Maduro přislíbil prohloubit tuto "ekonomickou ofenzivu". "Tento týden to bude bydlení a potraviny. Pomůžeme dělnické třídě a ochráníme střední třídu," řekl Maduro. [celá zpráva]
Capriles označil výsledek voleb za důsledek toho, že země je rozdělená. "Nikdo by se neměl cítit poražen. Naše země je rozdělená a my chceme jednotnou Venezuelu," řekl. "Neslyšeli jsme od vlády jediné slovo naděje pro lidi, kteří chtějí řešení," dodal.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama