Absurdne levna exoticka dovolena

14. září 2015 v 1:05 | Míla Remsa

ABSURDNE LEVNA EXOTICKA DOVOLENA - Clanek z CS tisku s komentarem z Venezuely

Pratele -cestovatele tam za "Velkou Louzi", jiz pred delsim casem se mi dostal k ocim tento clanek a ja musel zkonstatovat, ze je napsan vcelku strizlivym pohledem. Zkopiroval jsem si ho a jelikoz se blizi opet tzv."zimni dovolenkova sezona v zemi Praotce Cecha" a mnozi se Vase dopisy s dotazy, rozhodl jsem se tento clanek publikovat rovnez na mych webovkach a doplnit ho o muj komentar. Komentar, v jehoz smyslu jsem vlastne jiz zacal odpovidat nekterym z vas na vase dotazove maily.
Absurdne


Existuje stále ješt
ě taková země, kde by se Čech s průměrným platem mohl cítit jako král? Před nějakými 20 lety bylo dostupné Thajsko, nyní to je třeba asijský Laos. Překvapením ale může být, že opravdu extrémně levná destinace se ukrývá na severu Jižní Ameriky. Vítejte do Venezuely. Země nedostatku toaletního papíru a únosů. Že to zní hrozně? Pivo je zde za pět korun...

BEZ KOMENTÁ
ŘE: Venezuela - levná dovolená pro odvážné turisty. Zdroj: Reuters 19.07.2015

Cestovatelé, kte
ří se nenechají odradit příběhy, jež se o Venezuele povídají (ať už jsou opravdové, či přitažené za vlasy), po příletu do této jihoamerické země zjišťují, že se vyskytli v absurdně levné destinaci, kde si mohou žít jako králové za mrzký peníz.

Kriminalita a neustálé nedostatky nejr
ůznějšího zboží nadsazené příliš nejsou. Taková opravdu situace v této zemi je. Finanční systém v zemi favorizuje extrémním způsobem každého, kdo disponuje zahraniční měnou. Můžete si tak pronajmout člun a vyrazit k nějakému z karibských ostrovů za 350 korun za den anebo si na týden najmout nosiče a vyrazit do útrob Amazonského pralesa. Za tři tisíce korun.

Deset dní do sta euro
Postel v ucházejícím hostelu na populární pláži vás vyjde na 120 korun a dva lidé si mohou dát t
říchodové menu s vínem asi tak za 250 korun. A pivo? Pětikoruna obvykle postačí. A kde je ten háček? Černý trh s měnou. Kdybyste si vyměnovali eura na venezuelské bolívary za oficiální směnný kurz, vyšla by vás Venezuela draze.

"Je to tu jedna z nejúsm
ěvnějších výzev. Získat přístup k místním penězům je pro turistu ve Venezuele někdy obtížné. Tedy tak, aby to pro něj bylo výhodné. Je to trochu boj, ale když směníte dobře, tak za 10 dní můžete utratit bez potíží méně než 100 euro (2700 korun)," uvedl německý turista Edward Hartwich.

Kapsy plné bankovek
Venezuela tak m
ůže být jednou z nejlevnějších i nejdražších zemí na světě. Záleží jen na tom, jak směníte peníze. Jen pro představu, když bývalý prezident Hugo Chávez zavedl kontrolu venezuelské měny, za jeden americký dolar šlo pořídit 1,6 bolívaru. Za ten samý dolar lze za nejnižší oficiální vládní kurz koupit zhruba stokrát více bolívarů. V únoru to bylo třeba 172. Ale chvíli i 400. Prostě zmatek.

Turisté tak mají ješt
ě jednu potíž. Největší bankovkou je stobolívarovka, která má tedy z našeho pohledu stále extrémně nízkou hodnotu. Podle toho, jak směníte, ale třeba i jen 15 korun. Turisté tak mají u sebe neustále velké množství bankovek, protože s bankomaty to není zrovna valné a lidé se snaží mít u sebe dostatek hotovosti pro všechny případy.

Trojciferná inflace?
A ano,
černý trh si v nedávné době dělá s místní měnou, co chce. Jen v loňském roce vyskočila cena amerického dolaru na černém trhu ze 70 bolívarů na již zmíněných 400 bolívarů. Vláda nezvládá ukojit oficiální poptávku, za oficiálních kurzů, které činí 6,3 až 200 bolívarů za dolar (krásný rozptyl, že?), a tak černý trh s cizími měnami, zejména dolarem, jen kvete.

Kupní síla obyvatel je však stále nižší. Pro
č? Inflace zde v roce 2014 činila oficiálně 68 procent a očekává se, že letos bude inflace trojciferná. Pro turistu, který ovládá matematiku, jde o ideální období zemi navštívit. Největším výdajem tak zůstává samozřejmě letenka. Na místě je pak už vše levné. Extrémně levné.

"Pro Evropany a Ameri
čany je to daleko jednodušší, pro nás je to trochu složitější, ale pro místní je to opravdu špatné," uvedl argentinský turista Julian. A má pravdu. Místní mají každý den obtíže sehnat věci denní potřeby a o tom, co si užívají v zemi turisté, mohou jen snít. Proto i ta kriminalita. Ale pokud máte pro strach uděláno, může to být dovolená jako z jiného světa. Jen ale poté neříkejte, že jsme vás nevarovali...

jky,

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

A nyni ten muj komentar. Je ve forme uryvku meho dopisu jednomu z vas, ktery se na mne obratil s dotazy k zamyslene dovolene se svou rodinou a prateli:

problemu ZDE stale pribyva a to se -bohuzel- promita i do oblasti turistiky. ZATIM vas smeruji na me 2 clanky k zamysleni pri Vasem rozhodovani, clanky publikovane (spolu s velkym mnozstvim uzitecnych jinych) behem casu na mem blogu: >
http://islamargarita.blog.cz<. .. . Zejmena v posledni dobe chci byt k mym krajanum - tam za "velkou louzi" co nejvice zodpovedny, protoze situace se stale zhorsuje vlastne v celem svete a tedy bychom se meli vzajemne dobre a jasne informovat. Ale necht si kazdy posoudi sam!

Dodavam k memu clanku na vyse zminenem blogu >o vhodnych a nevhodnych obdobich pro navstevu Venezuely<, ze datumy Karnevalu a Semana Santa (zdejsich Velikonoc) se kazdy rok trochu meni, nutno je v patricnem predstihu se mnou aktualizovat. Dale pak, ze ceny fakultativnivh vyletuu se tu v poslednich 2 letech rovnez meni - v zavislosti na celkove situaci a nutnych zmenach ve zpusobu prepravy turistuu. (Napr Exim v minulych letech vzdy udaval ceny na seznamu vyletuu, ale ted naposled JIZ NE). Faktem je, ze se vzdy snazime o ceny NIZSI, nez si uctuje Exim. . Z doporuceneho clanku z posledni doby: >Hrdinsky turista.ve Venezuele 2014< lze take odvodit otazku pro kazdeho zajemce, jak se tento osobne citi, jak mu zalezi na osobnim pohodli na ceste, jak je na tom zdravotne, jak je pripraven snaset unavu, atd. Protoze napr. puvodni vylet 2 denni se nyni "roztahne" na 3 neb nekdy az 3 a pul dne. Rovnez celkova doba na ceste na ceste -tj. mimo Vas "matersky"prideleny hotel- je odvozena od destinace-polohy hotelu na Margarite, kde je cs.dovolenkar ubytovan. Nevim, kam jste si pobyt zamyslite koupit vy. Pro turisty ubytovane napr.v hotelich na ostruvku Coche jsme jiz take nasli reseni, aby vylety na pevninu mohli absolvovat, ale jsou cestovky, ktere radeji se zajemci z Coche nechteji nic mit, protoze jsou mene flexibilni a reseni je pro ne slozitejsi.

Tedy OBECNE k dobe prijezdu na dovolenou SEM .......: mate-li moznost sem dorazit tak po 15. az 30.zari (az zase tak do poloviny az konce listopadu), rekl bych, ze by to bylo vsestranne idealni.

Dale dodavam, ze s mymi kolegy malych zdejsich c.k. pomalu pracujeme na vylepseni situace pro turistu pri soucasnem stavu, popsanem v jiz zminenemna clanku na mem blogu : >Hrdinsky turista ve Venezuele 2014<. Prikladem je nase snaha (jiz uspesne zapocata) o PRIME jednani s majiteli turist.kempuu na Orinoku, stejne jako s turist. ubytovnami Narodniho parku CANAIMA (se stolovymi horami -mesetami-tepuys a Nejvyssim vodopadem sveta Salto Angel ). A samozrejme se navazalo PRIME jednani se zdejsimi soukromymi leteckymi spolecnostmi - zejmena s temi, ktere svymi malymi letadelky -aerotaxi zajistujii vyhlidkovy prelet vodopadu Salto Angel a pripadne i prulet Dabelskym kanonem. Jen velmi nerad priznavam jeden velky "preklep" , kdyz jsem v lonskem roce doprovazel urcitou dosti velkou skupinu krajanuu na Orinoko a Canaimu a AZ v te Canaime se zjistilo, ze prelet Salto Angelu nebyl zahrnut v celkove cene celeho 3 denniho vyletu z Margarity na pevninu. To vse vzniklo z neprijemnych zmen v zemi, kdy vlada (z nejakeho duvodu) prestala pridelovat dolary soukromymi letec.spolecnostem na nakup nahradnich dilu pro 4 - 18-timistna letadelka- a tedy tyto let.spolecnosti najednou prestaly letat.

Preprava turistuu na VELKE vzdalenosti se tedy zacala realizovat VELKYMI nacionalnimi linkami (ktere vsak jiz nemohly pristavat na malych pristavacich plochach blizko tur.kempu nebo v Canaime). Nu a nektere cestovni agentury zde byly mene pruzne v ziskavani novych ZMENENYCH informaci - zustavaly v jakesi setrvacnosti -zvyku, vychazejice z drivejsich perfektnich pomeruu. A tak vznikl "gulas"- ( a jak mam zjisteno, ze v nejednom pripade) na ktery vsak -bohuzel- v te dobe nakonec doplatil turista. Dalsi nestastny pak byl sef cestovky, ktery cely vylet pripravoval a pak samozrejme pruvodce -pokud ovsem meli patricnou davku osobni zodpovednosti a cti v tele.

TENTO HRUBY NEDOSTATEK se vsak behem lonske zimni sezony podarilo jiz odstranit !!

Z mnoha mych clankuu na blogu doporucuji PREDEVSIM procist: >Odpovedi na nejcastejsi otazky turistuu (Dopis panu XXXX...)<. Zde jsou i orientacne ceny vyletuu. Ty se - zejmena v poslednich 2 letech- pomerne dosti meni -v zavislosti na situaci v zemi.

A nyni jeste k povaze vyletuu do romantickych destinacii na pevnine: Nevim, kolik je vam let a jak mnoho pripadneho nepohodli jste schopni a ochotni snaset na svych cestach a dovolenych. Existuji lide ruzneho veku, zvykli cestovat s batohem , atd. Takovym urcite zhorseni situace v turistice zde (popsane v clanku >Hrdinsky tur.ve Ven.) prilis nevadi.

A k ubytovani: - pokud by vam nevadilo si neco jednoducheho uvarit, nejake denni jidlo si koupit v bufetu ci levnejsi restauraci - pak doporucuji ubytovani v soukromi. Napr. syn me zeny prijel vloni ve vanocnim case z pevniny sem na Margaritu. Pronajem vcelku dosti prostorneho bytu jej stal asi 3.500 Bs (bolivar-zdejsi mena)za 1 noc. Vse vsak stoupa, tedy TED by to zrejme vychazelo asi tak na 5-10.000 Bs. VSAK - tehdy se na zdejsim "cernem trhu" smenoval 1 USD asi za 150 Bs (presne si uz nevzpominam) a NYNI to dosahuje az 600 Bs. Nu a v pripade pronajmu do soukromi je pak mozno si stanovit dobu pobytu mnohem mene omezenou nez s vyderacskym Eximem (ktery vlastne vydira jak financne, tak i casove).
Take je moznost nejake levnejsi >Posady< -coz je turist.ubytovna v dobre kvalite. Oboji vsak by chtelo zajistovat s predstihem ! S tim bych mohl pomoci. Ale - jak jsem psal - MIMO ty nestastne SEZONY zde!. A nezapomente: datum KARNEVALU a Velikonoc se tu v kazdem roce trochu meni -kdyz napisete -upresnim.
V kazdem pripade se vsak muzete u Eximu predem informovat o cenach, abyste meli porovnani.
LETENKY je vhodne hledat na Intrntu v tzv.>last minute<.

S krajanskym pozdravem…………………M.R.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama