O co jde ve Venezuele - psano v zahranici

26. listopadu 2013 v 2:50 | Míla Remsa |  Historie, politika, ekonomie
Obcas mi nekdoz vas posle " VNEJSI" nazory na deni v zemi, kam jsem se uchylil zit. Vetsinou jsou clanky z Blisty - tedy : Britske listy. S uvahou dole se ztotoznuji, posilen rovnez knihou " podpultovkou" : ZADNI DVOREK AMERIKY. Velmi hodnotnou knihou Gracy Livingstoneove , kdy veskera popisovana a vysvetlovana deni jsou podporena spoustou autentickych dokumentu. .....M.R.
---------- Původní zpráva ----------
Od: Jirina A <jirinafi@centrum.cz>
Datum: 14. 11. 2013
Předmět: O CO JDE VE VENEZUELE


To, co se děje v těchto dnech ve Venezuele, velmi připomíná scénář z Chile z roku 1973. Nejdříve oslabit vládu, potom ji obvinit a nakonec odstranit. To je cíl venezuelské pravice a jejích přátel ve Spojených státech.
Záležitost je jednoduchá. Pověst Baracka Obamy jak doma, tak i v zahraničí, se katastrofálně zhoršila, což ho vede k hledání jakýchkoliv opatření k jejímu zlepšení. Porazit téměř marxistický režim ve Venezuele by bylo ideální. To by mu dalo k dispozici politický vliv a dovolilo kontrolovat jedno z největších naftových bohatství na světě. Ale to nejsou jediné důvody.
Strategický plán USA pro Venezuelu, vypracovaný CIA a vojenskou obrannou špionážní službou spolu s dalšími institucemi, sleduje kompletní destabilizaci země, včetně krvavých střetů mezi opozicí a pořádkovými silami. Jakmile by se vytvořila taková situace, Washington by ji využil jako záminku k přesunu svých vojenských základen z Kolumbie do Venezuely.
USA nejsou spokojeny s výsledkem mírových rozhovorů mezi vládou Manuela Santose v Kolumbii a ozbrojenými revolučními silami Kolumbie - FARC. Ukončení ozbrojeného konfliktu, který pustoší Kolumbii už déle než půl století, ohrožuje existenci vojenských základen USA na území tohoto státu, proto Washington hledá alternativy. A Venezuela by mohla být jednou z nich. Není náhodou, že v rámci diplomatických misí vysílají USA do Venezuely specialisty, kteří mají za sebou úspěšné působení v Iráku, Afghánistánu a Libyi. K tomu stále častější zadržení novinářů z USA »pracujících« blízko vojenských objektů, letišť, přístavů, kontrolních center a radarů na venezuelském území...
Podle venezuelské vlády jde o tichou válku, jejímž cílem je vyvolat sociální chaos. Venezuela je v hledáčku destabilizace. »Jde o válku bez odkrytých obličejů, bez odhalení skutečných zodpovědných vůdců, jejímž cílem je svrhnout vládu,« prohlásil prezident Venezuely Nicolás Maduro Moros.
Venezuelský prezident požádal Národní shromáždění o schválení tzv. habilitačního zákona, který ho bude zplnomocňovat k vydávání dekretů s právní silou zákonů. Přikročil k tomu jednak vzhledem ke zdlouhavému projednávání normálních zákonů, ale hlavně proto, aby mohl účinně čelit snaze pravice blokovat protikorupční zákony a opatření na podporu diversifikované produkčně výkonné ekonomiky. Chce tím např. zabránit spekulativním nákupům a vykupování zboží základní potřeby, hromadění zásob, praní špinavých peněz, legitimizaci nezákonně získaného kapitálu a umožnit kontrolu mezinárodního obchodu. Žádost vychází ze znění ústavy, jež habilitační zákon umožňuje. V něm by kromě všeobecné plné moci pro prezidenta měla být stanovena i lhůta jeho platnosti. Jde o důležitý krok proti ekonomické válce rozpoutávané venezuelskou pravicí.
(hor)
 


Aktuální články

Reklama