Interwiev a jeden MUJ nazor

27. listopadu 2013 v 3:04 | Míla Remsa |  Historie, politika, ekonomie
MADURO SPUSTIL KAMPAN PROTI SPEKULACI

El Sábado, 16 de noviembre, 2013 5:19 P.M., Jirina A escribió:

ahoj, co ty na to?

Rozhovor Haló novin s Victorem Juliánem Hernándezem Leónem, velvyslancem Venezuely v ČR:
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Venezuelskému prezidentovi se prý znelíbily praktiky obchodního řetězce s elektronikou, tamní spotřebiče byly prý předražené, proto do obchodů poslal vojáky. Můžete tuto situaci vysvětlit?
Ano, rád bych uvedl na pravou míru poslední události ve Venezuele, které byly komentovány v českých médiích. Víte, armáda v naší zemi nevtrhla do obchodů, ale spíše převzala řízení neobvyklé situace, která vznikla u dvou obchodů z celého řetězce prodejen elektroniky. Zmíněný řetězec je něco podobného, jako je v České republice třeba Datart. Důležitým faktorem v této záležitosti je toto - prezident Nicolás Maduro získal nedávno od venezuelského parlamentu, Národní rady, legislativní pravomoc právě pro boj se spekulací.
Češi si určitě pamatují doby před rokem 1989, kdy měli určité finanční obnosy povoleny ve valutách. Částka v korunách se psala na zadní stránku pasu a postupně šlo částku zvyšovat do takové výše, až byla tato suma volně směnitelná. Něco podobného je nyní ve Venezuele. Jedná se o restrikční politiku, která chce zabránit úniku valut a deviz, plynoucích především z ropného průmyslu. Což je samozřejmá věc, vždyť Venezuela vlastní jednu z největších zásob ropy na světě. Měnová politika však měla za následek vznik paralelního černého trhu, stejně jako v bývalém Československu.
Majitelé řetězců a obchodních center s různým zbožím dodnes dostávají od státu valuty na import zboží z celého světa. Ale! Tito obchodníci berou preferenční dolary, nicméně ceny vykalkulují pro konečného spotřebitele na základě cen dolaru na černém trhu. Samozřejmě vznikne velká propast mezi běžným ziskem, který by mohli mít za normální odprodej. Zmíněný rozdíl je obrovským ekonomickým problémem pro Venezuelu. Spekulanti prostě prodávají zboží zákazníkům o 1200 procent dráže, než by tomu bylo, kdyby počítali dolar za běžnou cenu, tedy tu, za který ho dostali. To je důvod, proč prezident Maduro spustil kampaň, boj proti spekulaci. Jak totiž již víme, neviditelná ruka trhu nefunguje tak, jak to někteří ekonomičtí odborníci vysvětlují.
Čili ve Venezuele nevěříte v neviditelnou ruku trhu?
Nevěříme, že volný trh a jeho neviditelná ruka vůbec funguje, proto jsme ustanovili určité marže, a to podle zákona.
Vždyť se podívejme do nedávné historie. V roce 1989 nastalo v naší zemi El Caracaso, víme, jak ta bouře dopadla! Lid bouřil proti spekulaci, proti ekonomickým způsobům nastoleným tehdejší vládou, bouřil právě proti obchodníkům a průmyslníkům. A začaly velké nepokoje v ulicích, lidé rabovali obchody, byl to výbuch občanů proti kšeftaření. Čili nynější zásah prezidenta Madura je jakési varování pro obchodníky, aby přestali s tak obrovskými spekulacemi.
Venezuelský lid má nyní sice velkou kupní sílu, ne jako v roce 1989, když opravdu mnozí občané prostě neměli co jíst, ale nepřeje si tyto spekulace.
Jsou občané spokojeni s tímto zásahem?
Venezuelané jsou spokojeni s tím, že mohou dostávat zboží za přijatelnou cenu! I obchodníci si přijdou na své, ale v rozumné míře. Nemůžou krást, protože to není nic jiného než krádež, pokud obchodníci kupovali preferenční dolar, ale výsledné zboží vypočítávali na základě zmíněného paralelního dolaru. Ten je téměř 1000krát předražený, a tomu venezuelská vláda zamezuje. Byl to podvod přímo ve státní kase, a s tím je konec.
Jedná se o naplnění myšlenek Simona Bolívara?
Ano, vždyť Bolívar hlásal na začátku devatenáctého století, že nejlepší vláda je ta, která zabezpečí co nejlepší možné podmínky života a největší možné štěstí pro svůj lid. Když člověk nebude mít přístup ke vzdělání, k práci, ke zdravotnictví, k rekreaci, tak nebude šťastný. No a ti, kteří kritizují snahu o vytvoření lepších podmínek pro lidi, dělají pravý opak, totiž ruší sociální výdobytky a podobně. Když se nebudeme snažit o zmíněné štěstí, tak se rozhodně naše společnost nestane lidskou, jak si přejeme. Bude to jen společnost tržní, obchodní, která bude počítat jen s jednou hodnotou. Tou hodnotou jsou peníze, kterými se v této společnosti měří i štěstí. To se přece nedá. Bohužel v kapitalistické společnosti je to tak, že peníze jsou důležitější než člověk.
Co velvyslanec León soudí o kritice našich médií o Úřadi pro štěstí, který byl ve Venezuele ustaven? Čtěte sobotní tištěné Haló noviny.
----------------------------------------------------------------------------
Ackoli jsem do tohoto blogu prenesl tyto 2 clanky z CR -protoze s leccim tam napsanym se ztotoznuji, jen nekolik dni predtim jsem rozeslal urcitym mym pratelum ME mineni ( ponekud " pokrtene" a ovlivnene mym okolim zde) . Tento muj mail zde tedy publikuji take - pro uplnost obrazu soucasne situace .......M.R.
-----------------------------------------

SITUACE VE VENEZUELE - OSOBA PREZIDENTA ....mail


2013/11/12, adikat@iol.cz:
>
Ahoj Milo
> Koukal jsem na popularizační tahy vašeho pezidenta.to je packal, nařídit
> obchodům rádoby férové ceny :-), inflace 60% je jasný důsledek takových
> kroků. O volbách tam bude asi pěkně dusno.

---------- Forwarded message ----------
From: Miloslav REMSA <remitarz@gmail.com>
Date: Tue, 12 Nov 2013 19:48:07 -0430
Subject: Situace ve Venezuele - osoba prezidenta
To: <adikat@iol.cz>

Ahoj Filipe,
nebudu nijak komentovat Tvou zminku o procentech. To by byla zrejme dlouha debata. Az dosud se troufam domnivat, ze mam vcelku strizlivy nazor - usudek jak na socialismus, tak i na
kapitalismus. Rovnez vim velmi dobre, jak MA vypadat ve sve teorii a jak by tedy MELY tyto oba rezimy vypadat take v realite.
Realita je vsak jina, stejne jako se -vcelku v relativne kratkem case-take ''zprasilo'' krestanstvi a jeho puvodni myslenky a zasady.
Soucasny zdejsi prezident Nicolas Maduro je pouhy slaby odvar zesnuleho presidenta Hugo Chaveze. Respektive - on jen kraci v Chavezove stinu a jim se zastituje. Nema prazadnou originalitu -
Chavez byla proste OSOBNOST. Maduro nema potrebne Chavezovo charisma. Na druhe strane vsak NUTNO poznamenat, ze Maduro NEMA vubec ulohu lehkou a zavidenihodnou. Myslim si, ze Venezulance by tezko ridil i Budha.

Ztotoznuji se s nazory (a to i v clancich nekterych cizincu) , ze Chavez byl programovane zabit ( nejak podobne jako Jasir Arafat ) a navic - on sam boj proti chorobe VZDAL. Byl navic dusevne vycerpan (tim tedy
i nasledne fyzicky) a totalne znechucen.
PROC ? Nebyl to slepy blbec a dobre videl, jak lide v jeho nejblizsim okoli -tzn. funkcionari neplni dobre jeho prikazy a prani a jak se objevuji pripady korupce ci kradezi. Videl, ze vlastne i jeho vlastni rodina ( byt i jen jeho omladina z pouhe mladicke potrhlosti) mu vlastne podrazi stolicku pod
jeho zadkem, atd.
Maduro byl puvodne ridic Metrobusu v Caracasu a funkcionar Odboruu Metra. To osudove neurcuje inteligenci - vzdyt ja take puvodne jen absolvoval 3 r. SOU na obor Provozni elektromonter -nechtelo se mi
dale studovat a tak rodice urcili, abych co nejdrive donasel do domu nejake penize. Veskera dalsi studia byla pak pozdeji - studium pri zamestnani. Vsak zda se, ze IQ Madura je ponekud omezene.
Kdyz vykonaval funkci Ministra zahranici a funkce podobne, libilo se mi, ze se nebal kdekoli otevrit hubu -- podobne jako sam Chavez. A NEMEL v ruce neco napsane. Mozna ale, ze ma docela dobrou pamet a
dlouhe texty se nejak dokazal naucit. Situace se ale nejak zmenila, kdyz nastoupil do uradu presidenta.
Ohledne domahani se snizeni vyssich cen elektrospotrebicu a elektroniky: Ja bych na jeho miste zrejme nejak SIKOVNE podpichl lidi k utoku na predrazene potraviny, kdy jejich ceny stouply velmi neumerne v poslednich mesicich a nelze to obhajovat, ze prave URCITE zakladni a bezne potraviny zavisi na pohybu dolaru!!! Vzdyt kolik druhu potravin se "produkuje" primo v teto zemi!
On vsak podcenil - nezohlednil dobre volbu slov - nedomyslel, ze stavba vety muze mit nekdy vice vyznamuu a tak prohlasil, ze tato elektro-elektronika je prilis draha, chtel aby ji tedy prislusne obchody
snizily, a vyjadril se a tprodejci a spotrebitele zaraguji, aby ...zustaly regaly prazdne...! To Venezulanci
pochopili po svem a zacali drancovat. Dokonce existuji fota a videa, kde i nekteri prislusnici policie a Narodni gardy si nesou napr. TV s plastickou obrazovkou.

A jinak - naposledy jsem cetl material k mym drivejsim uvaham a k doplneni me mozaiky napr. v PODPULTOVE knize anglicanky Grace Livigstoneove : Zadni dvorek Ameriky. Tam jsou krasne ukazane
zakulisni Richeliovske metody prozidovsteleho **severniho expanzivniho imperia**, pouzivane k niceni rezimuu, jako je ten zde. A to s patricnymi DUKAZY. Musim vsak predeslat, ze neco podobneho jsem jiz (v
mnohem mensim rozsahu) vedel jiz predtim z jinych zdrojuu.

A sabotaze i zakulisni boj se VZDY a KDEKOLI krasne (protoze snadno) realizuje tam, kde prirozene pomaha urcita neschopnost, nepruznost, snoubena s lenosti. Vsemu je pak universalnim katalyzatorem absence a dedradace moralky - v podobe napr. korupce.

Tak tolik k Tobe napsanemu. Dalo by se vsak na toto tema diskutovat jeste VELMI dlouho. Volby dne 08.prosince zde se tykaji JEN starostuu.
Mej se fajn a zdravim......................Mila
 


Aktuální články

Reklama