Hrozi destabizace Venezuely?

2. dubna 2013 v 20:39 | Míla Remsa |  Historie, politika, ekonomie
HROZI DESTABILIZACE Venezuely? - CO po VOLBACH ?

Uz jsem byl rozhodnut s publikovanim clankuu tohoto typu skoncit. Navic jeste kdyz nejsem jejich autorem. Nekteri ctenari se mozna mohou takto citit az obtezovani. JENZE - ziji zde zejmena proto, ze jsem byl znechucen vsim tim "bahnem" po r. 89, s kazdym dalsim rokem neustale rostoucim. Zakonite mi tedy nemuze byt jedno, co najednou - ci spise - pozvolna.
Takze doufam ze ctenar, narazejici na radky tohoto typu s nelibosti je laskave dokaze preskocit (asi podobne jako mne VZDY obtezuje reklama a rovnez ji preskakuji) a vyhleda si ME vlastni clanky, tykajici se POUZE turistiky.

Fwd: Venezuela pred volbami- Hrozi destabilizace?
Od: Jirka A
Datum: 1. 4. 2013
Předmět: Venezuela pred volbami- Hrozi destabilizace?
Mimořádné prezidentské volby ve Venezuele se uskuteční 14. dubna. Úřadující prezident a favorit voleb Nicolás Maduro ovšem vyjádřil obavy, že CIA plánuje zabití opozičního lídra Caprilese, protože ví, že nedokáže zvítězit. Z vraždy bude následně obviněn "režim" a země upadne do násilností. Opozici pak pomůže k moci zahraniční intervence. Je tento scénář reálný?
Minulý čtvrtek již došlo ke střetům provládních a opozičních studentů v ulicích Caracasu. Není vhodnější doba na uvržení Venezuely do chaosu než nyní…
Vyhrocené americko-venezuelské vztahy
Caracas přerušil rozhovory s americkými diplomaty a obvinil Washington z vměšování do vnitřních záležitostí Venezuely. Od konce minulého roku přitom obě vlády hovořily o znovunavázání diplomatických vztahů přerušených v roce 2010. "Až zjistíte, že jsme nezávislá země, tak nám dejte vědět", vzkázal do Washingtonu ministr zahraničních věcí Elías Jaua. Z USA již zazněly pochybnosti o "transparentnosti" voleb a také pochvala Caprilese, který "by mohl být velmi dobrým prezidentem". Snahy o zpochybnění voleb jsou zcela nemístné, protože i nevládní institut bývalého amerického prezidenta Jimmyho Cartera loni v říjnu klasifikoval venezuelský volební proces jako "nejlepší na světě z 92 monitorovaných voleb".
Rozvoj socialismu 21. století nebo návrat do americké sféry vlivu
Kampaň pravicového kandidáta Henrique Caprilese se soustředí výhradně na osobu Nicoláse Madura, jehož se snaží separovat od díla a odkazu Huga Cháveze, ačkoliv ten ho krátce před smrtí označil za svého pokračovatele a nástupce. Capriles tvrdí, že Maduro nemá stejnou lidovou podporu jako zesnulý prezident a je neschopným politikem. Na jednom z mítinků mu Capriles vzkázal: "Neschovávej se za Chávezův portrét. Nech ho odpočívat v pokoji… Nemáš žádné podporovatele, protože to byli Chávezovi stoupenci, ne tvoji". Opoziční lídr zároveň kritizoval současnou zahraniční politiku a oznámil, že v případě svého vítězství přestane vyvážet na Kubu lacinou ropu a "plýtvat" surovinovým bohatstvím země. Jistě by došlo i k přerušení nadstandardních vztahů s Íránem, Běloruskem a některými dalšími státy. Maduro mezitím slíbil pokračování sociálních programů z Chávezovy éry, jejich vylepšení a posílení. Zkritizoval Caprilesovy výroky o tom, že smrt Cháveze byla naplánovaná. Snaha některých západních médií dehonestovat Madura jako "pouhého řidiče autobusu a odboráře" je spíše kontraproduktivní. Venezuelané dobře vědí, že je přesvědčeným chávistou, člověkem z lidu, garantem dosavadního politického kurzu a pokračování bolívarovské revoluce.
Sjednocená venezuelská levice
Chávezovy výzvy k jednotě vyslyšeli lídři levicových stran, kteří podpořili kandidáta Sjednocené socialistické strany Venezuely (PSUV) Nicoláse Madura. Ten tak získá, kromě vlastní PSUV, hlasy voličů dalších čtrnácti politických stran - ještě o dvě více než měl Hugo Chávez v říjnu 2012. Madura podpoří mj. Komunistická strana Venezuely (PCV), sociálně demokratická formace Vlast pro všechny (PPT), radikálně levicová Venezuelská lidová jednota (UPV), indiánské marxistické hnutí Tupamaro a další uskupení sdružená ve volební koalici Velký vlastenecký pól. Tato aliance se osvědčila již při říjnových prezidentských volbách a bude hrát důležitou roli i tentokrát. K Chávezovu vítězství přispěli voliči spřátelených levicových stran 1,8 miliony hlasů.
Průzkumy favorizují Madura Henrique
Capriles je evidentně nervózní, protože předvolební průzkumy naznačují, že úřadující prezident má přibližně patnáctiprocentní náskok. Podle březnových preferencí agentury Datanalisis by Maduro získal 49,2 % hlasů, zatímco Capriles pouze 34,8 %. Ještě větší odstup predikuje průzkum Hinterlaces - 53 % ku 35 %. Datanalisis je soukromá společnost, jejíž průzkumy obvykle nadhodnocují opozici, ale zároveň bývají - na rozdíl od dalších privátních agentur - nejblíže skutečným výsledkům voleb. Maduro je označován za favorita, ačkoliv jeho popularita je volatilní a částečně závisí na vlně emocí vyplývajících z Chávezova úmrtí. Nedojde-li k naplnění scénáře, zmíněného v prvním odstavci, lze předpokládat, že se Nicolás Maduro v polovině dubna stane novým venezuelským prezidentem.
Další články k tématu:
Veřejné potrestání země vedené "populistickým režimem" je již dlouhou dobu fixní ideou některých kruhů na špici amerického vedení. Myslí si, že je správná doba pro průzkumný útok, aby se otestovala stabilita bolívarského režimu. Nadcházející volby otevírají slibné vyhlídky. Opozice má příležitost chopit se iniciativy. Všechny průzkumy mínění uvádí, že Nicolas Maduro vede před Caprilesem Radonskym o 15-20%. Capriles v říjnu 2012 prohrál s Chavezem, ale ti, kteří tahají za nitky ve Washingtonu, nehrají podle pravidel. Bude to tvrdý boj. Sabotáže, provokace, diverze, politické vraždy - v lásce a válce je vše dovoleno, cokoliv, co dopomůže k dosažení cíle. Pokud je Maduro jasným vítězem, pak vyvolají nepokoje ve městech, zablokují dopravní trasy, vyvolají konfrontaci a pak spustí povyk kvůli "obětem vládních represí". Použití síly, aby se dostali k moci, není vyloučeno; mohou se pokusit provést to za pomoci žoldáků a zahraničních jednotek zvláštních operací. Takové scénáře se již v historii moderní Venezuely odehrály. Další možností je jednat při sčítání hlasů. Proamerická média a aktivisté budou šířit informace o "hromadném falšování" ve prospěch Madura. ....Otisteno M.R.
 


Aktuální články

Reklama