Zneni narodni hymny Venezuely - cast DRUHA

3. března 2013 v 5:14 | Míla Remsa |  Historie, politika, ekonomie
CO MUZE RICI NARODNI HYMNA - cast DRUHA - hymna Venezuely - v porovnani s hymnou ceskou
------------------------------------------------------------------------------
A nyni jiz Vas samotné nechám posoudit, jake poselství každodenně prinasi jiz tolik desetiletí lidem sve zeme hymna (nyni) Venezuelské Bolivarianske Republiky. Melodie mi trochu připomíná francouzskou Marsellaisu.. A text je následující:

Sláva rozhněvanému lidu,
který odhodil sve jařmo (jho),
respektujíc právo, cnost a cest.
Odhodte retezy!
zvolal Pan
A chudas ve sve chatrči zadal svobodu.
Pred timto svatým jménem se otrasa podly egoismus, nad kterým lid znovu zvitezi

V zápalu voláme: "At zemře útlak!"
Vemi krajane, v jednotě je sila!"
A nejvyssi Tvůrce dodava svému lidu
z vesmírné rise svého vzneseného božského Ducha
Sama nebesa vytvořila pouta, svazující Ameriku v jediný Národ. A kdyby tyranie pozvedla svůj hlas, následujte přikladu,
který vam dal Caracas!

Na rozdil od srovnávaného libreta hymny ceske se zde o "Božském raji" nehovoří. Ale jiz napr. ces. Tydenik MF-Plus v c. 04/2007 uveřejnil clanek Davida Klimeše: Bláznivá střela Robert Fico.
K úplnému pochopeni citlivé otázky zdejšího "bezbřehého" znárodňováni by asi bylo vhodné přistupovat pres esenci lidových rceni, jako napr.:
1.) >Nic se neji tak horke, jak se to uvari.<
2.) >Slysi trávu rust.<
3.) >Pro stromy nevidi les.<
4) Dale by bylo asi nezbytné:
a) Získávat pouze overene informace - ze spolehlivých zdrojů.
b) Pouzivat zdravy selsky rozum a vyřadit masové instinkty stáda.
c) Zapojit do vyhodnocováni kazde nove zprávy veškerou kapacitu sve schopnosti socialne - spolecenskeho vcitovani.
d) V pripade jakékoli nejistoty nebo nejasnosti, tezko spolehlive objasnitelne na tu dálku 13-ti hodin letu, je nutno přijet na misto DENI a na vlastni oci se přesvědčovat. A zdrzet se - nejméně 3 mesice. Ne vsak zůstat JEN na hotelu u TV nebo se omezit POUZE na jeden, náhodou ne pravé stastne vybraný vzorek. Snazit se pochopit vsechny souvislosti.

Tedy VSE na oltar novinářské ETIKY!!
A otázka raje? Z pohledu obrovského nerostného bohatství, urodne pudy, klimatických podmínek, ubikace zeme mimo oblast hurikánu, zohlednime-li prirodni krasy - byla Venezuela z majoritní časti významu slova - rájem vzdycky. Proto take kdejaký gauner po ni, v běhu staletí, nedočkavé vztahuje sve špinavé pazoury, mnohdy s velmi pečlivé nabroušenými drápy. Snad i proto bych vyraz pana Klimese: PROTIAMERICKY raději zaměnil výrazem: DEFENZIVNÍ.
Technik a spisovatel Vladimír Plesinger si do sve hodnotné knihy: "Ztracene Eldorado" vypůjčil, mezi zdejsimi cizinci často žertovné užívanou, prupovidku: "Venezuela by byla rajem, kdyby v ni nežili Venezulanci!"
Mel tím zajisté na mysli následky jejich dosud leckde převládající nespolehlivosti, nesystematicnosti, polovicatosti, nedochvilnosti, zbrklosti (tedy s leccim male trpělivosti a vytrvalosti), lehkovážnosti - ve stylu "Carpe Diem!" (zit pro tento den), nezodpovednosti k druhým a tim vlastně i k sobe samym.

Ale KDO mel KDY zájem, nějakou přijatelnou formou, je zacit OPRAVDU vychovávat a ucit? Vzdy tu byla JEN snaha >vykoristovatelu< (v jakékoli podobe), aby >JIM< jen domorodci jakkoli "neprerostli pres hlavu". Předky jim dobyvatele vytrhli z jejich přirozeného stylu zivota, z harmonické "mozaiky" přírody a napojeni na ni. Jako když se vypne elektronicky ovladač, ridici letecky model. Od Spanelu se v minulosti naučili jen zabíjet, drancovat, podvadet a nenávidět. Ale ani potom anglosaská rasa, mixla Středním Orientem, nebyla schopna - a ani nechtěla - vest zdejší obyvatele ke kvalitativní zmene, nebot potřebovala pouze NOVOU PODOBU "výnosných kolonii" s zivymi "roboty". Pro tezbu a - pres všelijak zainteresované loutkové vlády těchto "robotu" - pravidelné JIM odevzdáváni "krve sve zeme".
Současny PRAVY indián neb samostatný rolnik jeste dnes vcelku zákony přírody uznava, zije podle nich - a tak problémy kolem sebe nevytvari, aní je nazapricinuje. Na jejich adresy vzdy rikavam, ze i když třeba neumeji poradně cist a psat, maji svou nezbytne nutnou dávku přirozených vědomosti pro svůj průchod životem a ve svem prostředí. Tech je vsak male procento. Tu obrovskou zbylou většinu se, krome prvních Kapucinu a Salesianu, pak uz cela staletí neobjevil nikdo s čestným úmyslem je naučit UVĚDOMĚLÉMU POŘÁDKU (podvratnou a v podstatě spionazni činnost severoamerických tzv. "evangelíku" >New Tribes< samozrejme nemohu zahrnout). Protože mechanické uposlechnuti příkazu otrokaře nebo později diktátora, bylo JEN určitou zárukou přežiti (alespoň většinou). Ale do UVĚDOMĚLE KAZNE a KONANÍ to melo velmi daleko!!
Az před 9-ti lety se vynořuje nadšeným vlastenectvím naplněna skupina vzdelancu, soustredena kolem jedné vůdci osobnosti, s úmyslem dat národu novou orientaci a smysl života. Vytáhnout naroď z "bahna" do primerene důstojných podminek, dat šanci každému. Necht jim tedy uz konečné ten nas dnešní zvraceny svet přestane házet klacky pod nohy a necha je v klidu pracovat, at ukazi co dovedou! Když tak prubezne sleduji jak obrovské množství problému je pri tom denně provází, vůbec jim jejich vytčeny ukol nezávidím! Problémy většinou zbytečné - protože zinscenovane. Zkusme jim tedy držet palce s pranim, aby to jejich, zatím neúnavné, usili přivedli k za věru, korunovanému úspěchem. Protože kdyby se mely splnit jejich piany tak jak rikaji, ze je pripravili, by se Venezuela k vizi ÚPLNÉHO raje na zemi mohla přinejmenším co nejvíce přiblížit. Jak ukazuje historie, Venezuela svým peklem jiz prošla a tak by si svůj raj - alespoň na nejaky delsi cas - uz asi zasloužila. Ma k tomu totiž Bohem dany ty nejlepsi předpoklady.
Volné pokračováni - priste!
 


Aktuální články

Reklama