XX.stoleti - stol. diktatoruu a diktatur - 1.cast

27. března 2013 v 20:39 | Míla Remsa |  Historie, politika, ekonomie
Historie k pochopeni soucasnosti- dil CTVRTY

XX. století - diktátorův pořádek-k zahraničnímu rozkvetu
Diktátoři a diktatury - zjevné i ty skryte.
____________________________________________________________

XX.stoleti se zastavilo někde před branami Venezuely a dlouho se nemělo k tomu do nich vstoupit. Za nimi bychom viděli jen osobni vládu neomezeného pana nad životem a smrti, maniaka, jemuz se podařilo přivlastnit si celou zem i s jejim bohatstvím.
Lidový vůdce CIPRIANO CASTRO, který se stal guvernérem státu Tachira, se jednou politicky přiklonil na nesprávnou stranu a zvolil tak 7-lety exil v kolumbijské Cucute, kam ho nesleduje jeho pritel - sedlák JUAN VICENTE GOMEZ s celým klanem svého pokrevního i nepokrevniho příbuzenstva z And, kteremu vladne absolutisticky.
V r. 1899 oba muzi vycítili svou příležitost - za vlády opet dalsiho ze slabých venezuelských prezidentu -IGNACIA ANDRADE. Se 60-ti muzi (temer všichni pribuzni Gomeze ) překračuji hranici, nabaluji na sebe venez.obrojence, aby v bitvě u Valencie zvítězili a pokračovali na Caracas.
Cipriano Castro svůj nastup nazve >restaurace
Jeho zahraniční polítika je stejné katastrofální, jako ta vnitrní. Hodné si půjčuje, dluhy splácet vsak odmita, coz vede az k mezinarodnimu konfliktu. Venezuelské pristavy v r. 1902 zablokuji italské, anglické a německé lode. USA ZBAVILY VENEZUELU teto BLOKADY, ABY NEPŘIPUSTILY prilisny zásah EVROPSKÝCH MOCNOSTI do SFÉRY SVÉHO VLIVU !! C.Castro vsak začal mit potize se zdravím. Pricin bylo několik. Vypeti z vnitrního boje v zemi. Dale jeho orgie, ktere se po letech staly oblíbeným námětem venezuelských umelcu. Konzumaci značných dávek alkoholu a afrodisiak hledal silu pro protancene noci a potřebnou dávku vasne pro svých 22 oficielních caracaskych milenek.
Vsak "věrny pritel" Gomez, ktery vzdy umel cekat aby se pak rychle rozhodl -take vedel jak se zasloužit o to, aby se C. Castruv zdravotní stav vůbec nelepšil ! Pomoc "velkých severních sousedu" - jako krok c. 1 -mel sve skryte pokračovaní, kdy vybrani vhodného prostředníka k realizaci nadnárodních zameru byl krokem c.2. Určíte prameny totiž sdeluji, ze C.Castro mel do budoucna (i když nejasné ) úmysly podobné Bolivarovym - realizovat narodni podniky, narodni armádu, neco ve smyslu kolektivizace, ale take určitou podobu nezávislosti zeme. Gomez tedy zahraničí vyhovoval mnohem lepe. Mel za ukol "nastolit poradek", aby "zájemci" zvenku meli
"klid pro sve cile". Vse ve smyslu "Něco za neco" a "Kazdy si hrajme na svem pisecku" !
Vr. 1908 tedy C.Castro předává dočasne (jak předpokládá) svou moc viceprezidentovi Gomezovi, odjizdi za specialisty do Nemecka, odkud se domu jiz nikdy nevrátí.
Po mesici se Gomez prohlašuje prezidentem a všechna důležitá mista okamžité obsazuje svými komplici z And. Zeny pokládá pouze za prostředek k rozšířeni sebo klanu. Nikdy s nimi nežije, zato vsak všechny sve potomky bere pod svou ochranu. --jsou to vítané přírůstky klanu. Po jeho smrti je JEN tech, o kterých se vi - 157 !!
Gomez -sam pologramotny sedlak, statkar- se obklopoval lidmi vzdělanými, které nazýval "muzi talentu". Ziskali-li si jeho duveru, ziskali tak současné velkou moc a výhody. Museli vsak "šlapat" jak naleží !! Řízeni jednotlivých státu svěřoval nejbrutalnejsim ze svých privrzencu, kdy rada z nich patřila do jeho rodinného klanu.
Varmade a financích vsak Gomez rozhoduje VZDY sam. Vrchního veleni se nevzdá ani v dobe, kdyz za sebe nechá na 2 kratka období prezidentovat nastrčené loutky.
Po roce " rehabilitace ", ktery po zmatcích Castrovy vlády vypadal jako skutečny obrat k lepsimu, ukazal Gomez svou pravou tvar. Nikoli pred cizinou, s tou se vzdy snažil byt zadobre. Ale zeme pocitovala jeho tvrdou ruku stale vic.
První mista věznic plni novináři. Následuji nebezpečni generálove, knezi a ucitele, kteri se ozvali na verejnosti. Po zemi je roztažena spiclovska sit.
Pro sebe a svůj klan zabírá Gomez kus za kusem venezuelskou pudu. Vzdy jsou to zákonné transakce - jenomže zákon je - Gomez. Vlastnili pres 500 domu a haciend.
Tak to trvá 27 let. Metody v zalarich byly hrozne. Veznove meli okovy o vaze az 40 kg. Cely byly male a vlhké, beze světla a hygienická zařízeni zadna. Nejhorsim provinilcům se do jídla přimíchával arzenik. Účastnici nezdařené vojenské vzpoury v r. 1919 -jako jednoho z mnoha neúspěšných pokusu svrhnout nenáviděného diktátora --byli vyslýcháni pověšením za genitálie. Kdo se utrhl - vykrvacel. Ostatni byli zmrzačeni a zemřeli ve věznicích. Studentské nepokoje v r.1928 byly zakončeny "prevychovou"--budovat silnice v Llanos ( rovinných pampach ). 0 silnici z Barcelony do Araguy se rika, ze je vydlážděna lidskými kostmi.- To vse pri skutečnosti, ze Venezuela oficielně patřila mezi "humánní" zemeř ktere neměly trest smrti a Gomez dokonce obdržel od samotného papeže vysoký cirkevni rad !!!!
Gomez se vyhnul několika atentatum, hromadil bohatstvi, rozsíroval svůj klan o nove potomky, sam temer negramotný se stal čestným doktorem jedné německé a jedné americké university a jeho jmeno se nesmělo psat bez přídomku "zasloužily". A najednou překvapeni. Gomez, ktery si nechal upravit datum svého narozeni, aby bylo stejné s Bolivarovym -umírá 17.12.1935 - v den vyroci Bolivarovy smrti!!
100 clenny klan Gomezovych nejblizsich vyplouva tajné na krizniku od venezuelských brehu, protoze lid vtrhl do ulic a sel i proti kulkám žoldáku dosud vládnoucích Gomezovych prisluhovacu a kdejaká památka na diktátora hořela. Ze 2 věznic - přístavu Puerto Cabello a caracaske La Rotunda přivezli okovy a retezy, kterými byli spoutaní Gomezovi odpůrci. Bylo toho pres 14 tun !!
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
GLOSA:
Současnému prezidentovi Venezuely - Hugo Chavezovi- je určitými složkami a jedinci - doma i v zahraničí -TAKE davána charakteristika diktátor a. Nu, nekdy si rikam, ze by alespoň občas přitvrdit MEL. Nebo ze by ho ve funkci pro to -alespoň na kratky cas -mel vystřídat nejaky >diktátor opravdový< !!
Záblesk tohoto pokusu se zde objevil v dubnu roku 2002. Ovsem zamer teto diktatury rozhodne nebyl ve zvolené políticko-ekonomicke linii Chavezove jakkoli jiným způsobem pokračovat, protože mel majoritní impuls - zvenku. Podobné jako pri nástupu Gomezove a později take Perez Jimenezove. Tedy zadna podobnost s nástupem tvrdého Stalina-jako pomocníka Lenina.
Ale nepředbíhejme ! Podrobnosti o r. 2002 -az přijde cas. Ted snad pouze tolik, ze akteri vzpomínaného puce v r.2002 byli tehdy silné prekvapeni, ze -podle jejich mineni- tak pečlivé připravena akce zevnitř i zvenku -se mohla "zvrtnout " v pouhých 3 dnech.V jejich radách se hovořilo nejaky cas dokonce o "spiknuti proti spiknuti "!! Příčina vsak byla v jiz tehdejším stupni politické vyzrálosti většiny národa, alespoň tehdy dostatečném v TOMTO směru a pro TENTO dějinný moment.
Chavez a jeho kabinet si az prilis dobré uvědomuje, jake následky by mel omyl - zkusit opakovat ( byt jen castecne ) neco z kroku Stalinových nebo Husajnových. Metody těchto leaderu byly poplatné JEJICH dobe a take JEJICH prostredi - a tak je nutno tomu take rozumet !! Sam o sobe jsem nucen priznat, ze jsem si - pracným shanenim informaci mimo oficielní zdroje a pečlivým sledováním deni kolem sebe - a take analytickým přemyšlením -svůj názor v posledních I5-ti letech jak na Stalina tak i na Husajna musel poněkud poopravit. Ale o tom az jindy.
Jaka je vlastně holá podstata (typické znaky ) diktátorstvi ? Ze občane maji az panicky strach udělat neco proti vidine a představě pořádku hlavy státu - a naopak stejný strach maji nevykonat vzdy presne jeho vuli.
Zdejší Chavez chce vse po dobrem, podle reguli a svého svědomí. Jen beh události nastínit a pak vhodne usměrňovat k vytčenému cili, za coz se cítí osobné zodpovedny. Je idealistou - možno rici take ideologem, dobrym stratégem uvnitř zeme i směrem do zahranici. Obcasna jeho ostřejši slova na adresu Bushovu jsou jen přirozenou "nehrbatou " reakci na Bushovu obvyklou drzost a velkohubost - jednani z pozice sily.
O lidu USA se vsak Chavez vzdy vyjadřuje s uctou -jako vlastně o bratrském narodu. A take SEM jiz prijela z USA na jednani s nim nejedna znama osobnost a dostala tak prilezitost se na vlastni oci presvedcit, aby pak po navratu domu mohla
___________________________________________________________________

doma referovat. To jsou ovsem "žihadla" do análních otvoru clenu Bileho domu.
A co je asi u Cháveze to nejdulezitejsi ? Ze je přesvědčen o správnosti toho co dela, coz ho z velké miry zbavuje strachu z nátlaku k odklonu. Zpetna vazba většiny hlasu národa pri volbách i jinde ho o správnosti toho co dela prubezne utvrzuje. Pracuje s minimálním odpočinkem. Hodne cte. Ma talent vedet a vycítit, kam se v pripade potřeby obrátit pro poradce a odborníky --nacionalni i ty zahranič ni. Jsem sam prijemne překvapen tim, odkud se zde vynořuje to množství lidi slušných a inteligentních. To byli ti, kdo měli v minulem zdejším rezimu pseudodemokratickem "zatnuty tipec ".
Menši stesti a hlavne menši možnosti ( nejen podle meho názoru ) vsak jiz ma Chavez s výběrem týmu stalých spolupracovníku - tam trochu víc dole "prodloužených rukou ". Pro neho a nějakých par nejblizsich bych si snad i ja sam troufal" sáhnout holou rukou do ohne ". V sirsim okruhu je vsak nutno byt zatim stale ve střehu a nijak se nechat oklamat ochotou osoby --kracet na veřejnosti oblečen v cervene kosili a čepici. Nejvyssi představitele sklíčene sami priznavaji, co problemu prinasi zemi přebujela korupce, coby pozustatek pokřiveni z nedávné minulosti a neustale živena určitými živly -jak zevnitř zeme, tak samozřejme i zvenku.
Hugo Chavez vsak ani nema nejake zárodky autokracie a nasilnictvi v povaze. Dokázal to jiz i vzpomínaném 3 denním puci r.2002, kdy se podvolil osudu, aby zabránil občanské válce v zemi a tim take automaticky -motivu pro vniknuti "pořádkových a ochranných "jednotek cizí armády do zeme. Aby se nezpronevěřil svým zásadám a tomu co vzdy rika, namisto povelu k ozbrojenému odporu se raději dobrovolne sam odevzdal do rukou svých nepřátel STEJNÉ národnosti, sloužícím vsak - kromě vlastním zajmum - take zejména >silným severním sousedům.<
Pro správné a uplne " nassati" cele atmosféry je asi skutečné potřeba zde primo zit. Ale za předpokladu zbaveni se předsudku a používaní opravdu vylucne JEN vlastního mozku a zapojeni co nejvetsiho dílu sve intuice.
-------------------------------------------------------
Pokracovani ve druhe casti clanku ............... system nedovoli umistit do jednoho clanku vice!
 


Aktuální články

Reklama