XX.stoleti .- st.diktatoru -2.cast

28. března 2013 v 4:44 | Míla Remsa |  Historie, politika, ekonomie
HISTORIE K POCHOPENI SOUCASNOSTI - dil CTVRTY

POKRACOVANI prvni casti - XX.stoleti diktatoru a diktatur
-------------------------------------------------------------------------------------
- Gomezuv nástupce -generál LOPEZ CONTRERAS vyhlašuje "novy pořádek". Otevřel brany zalaru a zaručil exulantům bezpečné přijeti ve vlasti. Naznačil vyvlastněni Gomezova majetku. Zaskočil tak Gomézovce a urychlil jejich odjezd. Znali ho jako nejvíce jako loajálního vojaka, ktery pred časem osobné potlačil vojenskou vzpouru, vlastního syna dal za ucast ve studentských bourich zavřít do caracaske Rotundy a napsal knihu o Gomezove vojenskem umeni. A ted z neho byl najednou "zrádce"!!
CONTRERAS převzal zemi ve zvláštním stavu. Venkov byl vylidněny a zemědělská produkce nizka. Průmysl temer neexistoval. Během Gomezovy vlády zacal ve Venezuele ropný boom a z věcného dluznika se stal milionarsky stat. Prosti Venezulanci to vsak nepoznali ani v nejmensim. Tezba ropy vzrůstala do gigantických rozmeru, aÍe co z toho, kdyz VSE BYLO V RUKOU ZAHRANIČNÍCH MONOPOLU ?!!
Struktura zahr.obchodu prodělávala prudkou změnu. V r.1925 byla hlavni položkou venez. vývozu jeste kava (44%), ale uz tesne sledovaná ropou (38%). 0 10 let později uz tvořila kava jen 4% vývozu a naproti tomu surová ropa 88%. Na ropných polich vzniká novy prvek venez. socialni struktury - dělnická trida, ktera o sobe dava vedet v r. 1936 svou prvni úspěšnou naftařskou stavkou. Rika se, ze XX.stol. zde v teto zemi vlastně začalo rokem 1936.
Po Contrerasovi "sedí na trůne" od r. 1941 generál Isaias MEDlNA, ktery se zapsal do venez.dějin jako pravý demokrat. Jeho brzske reformy vyvrcholily povolením činnosti politic. stran, vzniklých jeste za Contrerase, ale stejným Contrerasem byly brzy zakazany. Ke zmene kurzu doslo i v zahranicni politice.
Medina prerusil styky se staty OSY a navazal je se SSSR. Mandat Mediny byl casove shodny s II. svet. valkou, kterou Venezuela take pocitila, kdyz nemecke ponorky zautocily na nekolik tankeruu, dopravujicich naftu na Nizozzemske Antily a do USA.
Kdyz Medina prosadil zakon, omezujici zisky zahranicnich spolecnosti, byla to posledni kapka pro trpelivost USA s jeho reformami. A tak "popichly" ctizadostiveho Romula BETANCOURTA, ktery "prevlekanim kabatu" ruznych politic.stran "vyrostl" v mluvciho venez.narodni velkoburzoazie a tak politicky velmi silnou osobu. Betancourt se v rijnu 1945 spojil se skupinou dustojniku, nespokojenych s politikou Mediny a tak bylo zrealizovano prani USA, aby Medina "padl" prevratem.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------

GLOSA:
Nyní - v letech 2000 - 2007 se tu tedy neděje ale vůbec nic nového. Podobni akteri, se stejnými cili, pouzivajici jen v male obmene stejne "otřepaných " metod. Zda se, ze uz ani nejsou schopni vymyslet neco uplne nového -jak na popisovaných současných událostech sami brzy uvidíte. Nyni jen přibylo zneužíváni strhujícího a výbušného elánu nezkušeného mladi studentstva a systematická permanentní psychologická válka masových sdělovacích prostředku.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
A nyni dale v historii :
Romulo Betancourt se stal prozatimnim prezidentem. Vsak 2 roky trvalo, nez se mu podařilo připravit volby. To pro neustale se prohlubující neshody mezi civilní polovinou a vojenskou Betancourtova kabinetu. Ve zmíněných volbách zvítězil kandidát polit. strany "Demokratická akce"-uznavany spisovatel Romulo GALLEGOS. Strana "Demokratická akce" mela ve svých začátcích pokrokový program. Na nove ústave z r.1947 s ni spolupracovali i komunisté. Ústava dala - vůbec poprvé- hlasovací právo i analfabetum. Pripravovala se agrární reforma. Byla schválena úprava daňového zakona, ktera zajistovala Venezuele 50% zisk z tezby ropy zahranicnich společnosti. To bylo neco dosud nevidaneho a take "nepřípustného " !! Nijak neskrývané podpory ze strany kapitálu USA se tedy dostane TE STEJNE skupině korupčních dustojniku, ktera pred 3 lety přispěla ke svrženi pokrokového prezidenta Medíny. Nyní byl v listopadu 1948 reakci na tentokráte na patriotickou politiku jiného pokrokového prezidenta - R.Gallegos - zorganizován převrat dalsi!!
------------------------------------------------------------------------
GLOSA: Jak dale uvidíme, tento dlouhodobe "osvědčeny systém puče "se bez valných zmen uspesne prenasi dějinami teto zeme az do nastupujícího 21. století. Nastesti alespoň az dosud - se žalostnými výsledky pro organizátory těchto podvratných činnosti. Zrejme dle zakona,ze:
1) "Bozi mlýny melou pomalu,ale jisté !"
2) "Zadny strom neroste do nebe !"
3) "Na každého jednou dojde !" , atd, atd
Ono vsak vzdy zalezi na tom, jak se který leader dokaze poučit z historie, jak cestne a zodpovědné jedna na úrovni sve a hlavně pak směrem dolu - a tak se dokaze postupne dobre zaštítit.
To vsak v zadnem případe neznamena, ze zmíněné neuspesne podvratné pokusy a činnosti nezpůsobuji škody ! Když uz nic jiného - znacne BRZDI casovy plan.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

A dale v historii : Byla ustavena vojenská junta, jejiz následující represe byly namířeny především proti levici. Komunist.strana je zakázaná a předaci "Demokratické akce" jsou vykázaní ze zeme. Rovnez odborářské a studentské organizace přestávají existovat.
Hlavou vojenské junty jsou 3 důstojnici. Prezident teto junty -plukovnik Delgado CHALBAUD je presne 2 roky po svem nástupu zavražděn za záhadných okolnosti. S nejvetsi pravděpodobností stoji za jeho odstraněním -ten dalsi ze silné trojice -plukovník Marcos PEREZ JIMENEZ. Aby se položila zástěrka srnčímu represivnímu rezimu , je formálně postaven do cela junty civilista Suarez FLAMERICH .
Nove zřizované věznice se OPET plni politickymi oponenty. Jméno koncentračního tábora na ostrove Guasina - v Deltě Orinoka -se stava synonymem hrůzy a teroru.
Za tohoto ovzduší nesvobody se zda byt vypsaní voleb pouhou formalitou, jejiz režii ma pevné v rukách vojenská junta. Vsak v listopadových volbách 1952 vitezi kandidát Republikánské demokratické unie - Jovito VILLALBA, sveho casu populární předák studentských bouři, který prosel 7-mi lety zalaru za Gomeze.
Junta vsak prohlásí volby za neplatné, tvrdé potlačí manifestace nespokojenosti a sve odpůrce uvězni a vypovi ze zeme. Následuj i rychle změny ústavy a potvrzeni plukovníka Marcose Pereze Jimeneze do funkce prezidenta na 5-tilete TEMNÉ období.
Brutalita, s jakou Perezova statni policie potlačuje jakýkoli naznak opozice, si nezadá s metodami jeho diktátorského předchůdce -Gomeze. Oživeny jsou staré praktiky mučeni a nepohodlní veznove jsou bez soudu likvidováni. Paralyzovaná činnost polit. stran, odboru a dalsich organizaci. ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
GLOSA:
Zda se, ze nynější hladovci po moci- vcetne tech nadnárodních - naprosto počítají s.tim, ze pamet zdejšího národa neexistuje nebo ze je pouze >silne kratkodoba< naprosto počítají take s tim, ze pri dosavadní, obecne jeste dosti nizke, úrovni vzdělaní- promyšlené později i jejich tzv.demokratickými mechanismy udržované co nejblize pri zemi- ze jeste není schopen rozlisovat a samostatné uvazovat. A take ze snad metoda "vymýváni mozku " národa masmedii nemuze zklamat a je vsemocna, kdyz se snazi vstipit te vetsine jeste slušných a poctivých občanu teto zeme (stejné jako odsud hodné vzdáleným lidem ostatního sveta), ze ten nyn e j s i prezident Venezuely Hugo Chavez je diktátor, který chce byt neomezene u moci az do smrti. Atd, atd.
A tech par studentu, kteri v těchto posledních měsících občas vyjdou zarvat si do ulic ? Zvlaste kdyz az prilis dobré vedi, ze ti regulérně zvoleni statni představitele jim za to nikdy nic neudělají ? Jen tu poštvanou omladinu- sice starostlive- ale s pochopením sledujii, jen ji domlouvají a v otevřených debatách se jim celou problematiku snazi vysvětlit jasnými (protože na jednoduchých konkrétních příkladech prokazovanými) přesvědčivými a nedemagogickymi argumenty. Aby tito mladí lide sami nahlédli sve nevyzrále a roboticke jednaní -.odhalili sve zmanipulovaní.
To jen u zlomku procenta některých z nich , kdy najednou přebujely temperament přemohl jejich přirozený pud sebezachovy -si svou vlastni vinou náhodou "snupli" trochu slzného plynu. Ten vsak byl použit pouze jednou- pri vypršeni lhůty nájemní smlouvy TV stanice RCTVa nedosazeni jejího obnoveni ze strany vládních organu.
Tam u tehdy dosavadního sídla RCTV a u Ředitelství státních spojů totiž ze "správného směru " vyprovokovaný dav ( chovající se spise jako nadrogovana luza) "otevřel sve pojistné tlaková ventily " naplno. A take se to (dle předchozích opakovaných vyhrůžek radikální časti opozice ) očekávalo a proto byla TENTOKRÁTE policie připravena se "slzakem". Vse zde pečlivé sleduji a jeste se pak nejednou snazim hovořit s primymi účastníky a svědky.
Tomuto druhu studentu se jiz předem "vyprat mozek " zdařilo. Především doma a pak zcela samozřejmé následovala dalsi casí "kury " ve zvolené škole - samozřejmé -soukrome. A bylo by pak logicky škoda, aby se dotyčnému "kacířskému " studentíkovi nějak nepodařilo dostudovat na škole, kde zacal, protoze jednoduše "nevyl se smečkou ". A ztratit tak třeba i nemalé finanční castky, jeho rodinou jiz do jeho studia vlozene. Ano -i to se muze stat. Vzdyt ti rádoby "pravoverni " nereprezentuji ani tak názor svuj, jako spise atmosféru okoli, z nehoz vzešli. Prostředí rodin, které vzdy MELY a MAJI na to,nechat svého potomka (byt i třeba ne talentovaného) vystudovat na soukromé univerzitě - napr. katolicke. A to i když zde vyrostlo v posledních letech kvantum nových, moderních a kvalitních skol státních i se stipendiem. Otevrenych pro uchazeče VŠECH vrstev společenské stratifikace .
A poslední -dosti smutné odhaleni skutečnosti: Tzv. "manifesíanti "nebyli POUZE studenti. Ale take buhvi odkud zaktivovana, ozrala a nafetovana pakaz, mezi pravé studenty zamíchaná, (tyto informace mam primo od některých reprezentantu zúčastněných studentu pravých).
Nepřekvapuje mne to. Navlas stejná "story "jsem mel možnost občas pozorovat svou osobni přítomnosti, v udobi po listopadu 89 -az 94, pri některých demonstracich napr. SPR-RSC, kdyz jsem -vsim znechucen- byl jiz jednou nohou na odchodu do Venezuely.
Kolem stovky studentu z různých univerzit, nalezajicich se ve všech koutech Venezuely, bylo kontaktováno postupné temi několika zde působícími agenty CIA a nyní se jiz nacházejí na Miami, procházejíc rychlokurzem - jak pomáhat organizovat nepokoje v závěrečných mesicich tohoto roku, tzv.protestní pochody, jak delat prohlášeni do tisku,atd. To vse s cílem nenechat projit připravovanou reformu současné ústavy a asistence pri případném, uspesne započatém puci. Ze se Varn to chce tezko verit ? Chapu. Ale mne uz takové potize presly.
___________________________________________________________

Ale zpet do casu Jimenezova pořádku.:
Venezuelu ZCELA OVLÁDL CIZI KAPITÁL !! Pro vojenskou diktaturu bylo poskytováni nových koncesi zahraničním společnostem vítaným zdrojem přijmu. A pro MONOPOLY nemohla byt vyhodnejsi investice, protoze ZISK byl OKAMŽITÝ a DANE relativné NIZKE.
Metody exploatace ropy a železné rudy (nelze to rici jinak) byly utilitarni a koristnicke.A ignorovaly potřeby pristich generaci. Vice nez 80% veškerých kapitálových investic USA v Latin.Americe te doby se soustředilo ve Venezuele. Uz v r. 1954 obdržel president Perez Jimenez jedno z nejvyssich vyznamenáni USA - > Rad za zásluhy
Pozlátko diktatuře mely dodávat megalomanské stavby, jejichz inaugurace se musely vzdy konat v den prosincového vyroci nástupu Jimeneze k moci. Stavi se nejdrazsi silnice světa z Caracasu do Maiquetie, se třemi docela dlouhými tunely a 2 mosty "odvazne" konstrukce. Tak se casove zkrátila cesta z letiště u more do metropole v kopcích, vysokych 1000 metru, na 20 minut. Z dalsich je to nejvetsi lanovka světa v Meride (Andy), monumentální Promenáda hrdinu v Caracasu, Centrální univerzita (UCV) podle předních světových architektu. Obecný názor na tyto stavby vsak byl, ze účelnost a ekonomičnost zustava vzdy az na posledním miste. Ja sam jsem několikrát navštívil jedno opravdu velké dilo na pobrezi mezi Caracasem a Puerto La Cruz. Jmenuje se Rio Chico. Drive - jen misto zrádných mocalu, plnych hmyzu a příslušných nemoci. Kdyz policie pronásledovala se psy uprchlého trestance a zjistila, ze tento ma namířeno do bažin Ria Chica, zanechala štvanici se slovy :" Když dokaze prezit tady, at si užije sve svobody ! !"Perez Jimenez vsak pozval zahraniční experty, nechal mocaly vysušit a pak bylo v te zone postaveno nemálo rekreačních zařízeni a klubu.Od jednoho ke druhému se muzete dostat bud autem po uzsich (okrskovych)silnicich.Nebo take pak romantičtějším způsobem - člunem síti vodních kanálu - pruplavu, paralelnich k vozovkám.
Dale možno vzpomenout projekt nemocnice v Caracasu -čtvrti El Paraíso. Nejvetsi a nejmodernější nemocnice -ve sve dobe- na celém americkém kontinente. Perez Jiménez se vsak dokončeni tohoto díla jiz nedočkal. Pokračovat v díle svrženého diktátora se dlouho nikdo neodvazil. Zustalo rozestavené a az několik let po mem příjezdu do zeme -tedy roky po r.1994 - konečné došlo k rozhodnuti. Dostavět budovy pro ucely bytovek. Atd, atd. Ve vyčtu takových "pomníku" bychom mohli pokračovat jeste dlouho.
------------------------Pokracovani v casti c.3
 


Aktuální články

Reklama