Narodni hymna Venezuely - cast PRVNI - zamysleni a srovnani

3. března 2013 v 5:08 | Míla Remsa |  Historie, politika, ekonomie
Tento clanek byl uplne uvodni k rubrice: Historie k pochopeni soucasnosti - NÁRODNÍ HYMNA VENEZUELY - zamyšleni a srovnáni
-----------------------------------------------------------

GLOSA: Tento příspěvek ma byt prvním krokem série vice obsáhlejších připravovaných clanku. Pozvolnym "rozjezdem" ve snaze vytvořit nezúčastněnému a tolik km vzdálenému ctenari uceleny a -pokud možno- nezkresleny obraz všeho toho, co se ve Venezuele posledního desetiletí skutečné deje - a take proc.

CO VŠECHNO MUZE RICI NÁRODNÍ HYMNA.

Planuje-li někdo cestu do cizí zeme, asi by nebylo tolik na skodu, seznamit se -mezi jinym- take s její narodni hymnou. Mozna, ze by to tak předem dalo příležitost nasat přirozenou atmosféru zeme, obecne mentalitu jejich obyvatel a někdy i castecny vhled do minulosti. Tedy to, co se pak "doladí" a zkompletuje poznáváním folkloru, tvorivosti, kuIturne - historickych pamatek, aj. A tak mnohdy i v celku pochopit současné deni navštívené zeme.

Verim, ze nad textem hymny ceske se někdo z Vas jiz pokusil někdy v minulosti "meditovat" a tak posoudit eventuelní pravdivost mych předchozích slov.
Nelze nerozpoznat ve významu slov obou slok smutnou touhu po domove a nádherných místech vlasti, kterou nejeden krajan raději zvolil opustit, nez by zbytek svého života - proti svému vnitrnímu přesvědčeni - skláněl hlavu a nicil si psychiku stalou a nezbytnou pretvarkou. Nejeden z českých turistu se mi zde sveril, jak se mu libi ta nebo ona cizí zeme. Ale ze by si tam asi nezvykl, protoze by ho to vzdy nějakým motivem táhlo domu - mezi sve. A doda známe: "To vite, doma je doma!"
Ja asi patrim k te skrovné mensine, ktera s úspěchem prakticky ověřila pravdivost jine prupovidky, ze : "Clovek je doma a ve vlasti tam, kde se citi dobře!" A dnes - i po letech - s politováním musím opětovné priznat, ze jsem se tam, v tom "Srdci Evropy" - po listopadu 89 uz tak moc dobre zrovna necitil. A tak - kromě me davne touhy po exotických krajích a skutečné nenávisti vuci studenému zimnímu období - to byl ten poslední PADNY důvod k odchodu ze zeme, kde jsem se narodil a prožil 45 let svého zivota. Uz se mi po te "sametové "revoluci najednou život začal zdat den ode dne mene "sametový". A protože jsem zvykly hodnotit komplexně - okoli nějak stale více přestávalo byt "Božským rájem na pohled."

Vzpomeneme-li si na dej známe ceske pohadky, tam nejaky "proletář" zachrání od infarktu strachem královského vyberciho dani, kteremu jiz jen samotná vize strávit sam noc "pod širákem" v lese je nepřijatelným horrorem. Pak vsak namísto: "Dobrytro a dekuji " šokovaný umouneny dobrodinec div ze neohluchne rvaním funkcionáře: "Mas vůbec zaplacené dane? Urcite ani na pristi rok ne!" A tak je to po letech OPET v CR spravne, podle nových pravidel. Zajisté - přátelsky podanou POMOCNOU ruku je třeba utrhnout i s ramenem!! Jenže ve zkazce chudák adekvátně zareagoval -seřezal vyberciho!

"TAMHLETEN zdražil o tolik a tolik (tedy mne vlastně - okrada). Co mohu proti tomu dělat? Musim sve produkty a servis zdražit TAKE, abych na ty JEHO zlodejske ceny ted mel. A tak se zase ZAHOJIT na tech DRUHÝCH!!" Tedy - uzavřeny kruh, kde si pes čumákem honi svou ohanku.

Za zminku stoji i zjištěni, ze schází jen male množství procent, aby CR konečné mohla zaujmout první místo v zebřičku světové korupce. Od r.89 narůst kriminality o 800 %. A v konzumaci drog a alkoholu rovnez nezůstáváme pravé pozadu. Nu, ano - maly národ se stava velkým svými ciny!
Uvědomoval jsem si, ze tento novy, vžity systém - dnes prijimany mnoha jedinci jako normalni - se jiz vzhledem ke sve zvrácenosti neudrzi (a ani udržet nemuze) do nekonecna. Ale s ruznym procentem prubezne úspěšnosti muze fungovat (relativné nebo poměrné) jeste dlouho. A tak jsem postupne dospěl k rozhodnuti odejit z te CR, abych ten nevídaný "cirkus" uz vice neviděl. Alespoň v krajině svých předku ne.
Vedel jsem, ze tam kam se minim stehovat, je systém podobny. Ale současné mne uklidňovalo: To NENI MOJE ZEME! Nebude se mne tam vse tak bezprostředné dotýkat a tak SNAD i lepe snaset. Předpoklad, posileny i novými skutečnostmi a zážitky, se potvrdil.

V tomto smyslu jsem take musel oponovat svému bývalému spolužáku ze ZDS, kdyz jsem se asi po roce svého pobytu v Novem světe - poprvé a dosud take naposled - přijel do Cech dořešit nejake nezbytné záležitosti. Přítel se mi snažil vytknout nedostatek prokázaného vlastenectví mym přestěhováním do ciziny. Mylil se. Dostal odpoved ve smyslu předchozích radek, ze PRAVE TO byla forma reakce meho zraněného vlastenectví. Urcita podoba oběti na jeho piedestal. A to nehledě k tomu, ze by se našlo nemálo důkazu a zijicich svědku jak jsem, v letech pred uzraním meho rozhodnuti odjet, přikládal ruku k dílu v kolektivní snaze uchránit alespoň neco ze zbytku opravdových hodnot. Kdyz ale vsechno to usili vycházelo temer naplano,,,,,,,?!

Ale - najednou ZDE překvapeni! Během dalsich 3 let jsem se ocitl ve virech pokusu o přeměnu k tomu, cehoz některé kvality je tezke zapomenout. Takže zjistuji, ze cely ten zdejsi soudobý kolotoč události kolem - mne ani prilis nevyvadí z miry. Nevadi mi. A rad bych důvodne predpokladal, ze to alespoň některé z vas nebude tolik překvapovat! (materiál k zamyšleni o tom by Varn mely přinést pravé ty, v úvodu avisovane, dalsi příspěvky). Je jen zajímavé ted sledovat, jak dve protichůdné politické sily nyni ve Venezuele interpretuji pro širokou veřejnost "tam dole" jak slova textu narodni hymny, tak i citary svého nejvetsiho hrdiny - osvoboditele Simona Bolivara!

Česka hymna nema tak burcující libreto jako hymny latin. americkych republik. Je sice smutna, ale je krásna a procítěna. Vzhledem ke vsem mym jiz vyse zminenym důvodům se mi tedy nedostavuje ani to nejmensi nutkani zajet se opet do zeme Praotce Čecha podivat. Naprosto si vystačím se zpravodajstvím ces. masmedii a korespondenci od tamních pratel. Ale dostanu-li se občas do tech správných "vibraci", prehraji si CD nahrávku: "Kde domov muj". To ale přede mnou pak vyvstává obraz lidi a jejich klidného života v ces. zemi - casu mladšího udobi me životni drahý. Cimz vsak samozřejmé nechci nijak rici, ze TENKRÁT tam byl životni styl pouhou idylkou!
A jsem docela rad, ze text i hudba ces. hymny byly vytvořeny jeste za starého c.k. Rakouska. Ze tak čerpala jeste z nějakých hodnot! Protoze kdyby asi bylo čerpáno z atmosféry ces. soucasnosti - pak namísto "hucici vody po lučinách" a "sumeni boru po skalinách" by s nejvetsi pravděpodobnosti bylo opěvováno šustěni bankovek a cenných papiru v CSOB, svetelka herních automatu a opojná vune "marjanky" neb cracku.
Monotónní výrazy tzv. zpevaku ve stylu zvenku převzatého, Hard Rock, Pop (ci jak se ta všechna "hudba podsvětí" dnes jmenuje), by urcite nedalo komponentoví z rad moderních mladých "umelcu" velkou praci. V dnešním technickém světe by úlohu kapely nejspíš rovnocenne zastal nastartovaný nizkoobratkovy dieselovy motor většího kubic. objemu - s demontovaným výfukem.
Před lety jsem mel pritele, ktery studoval geologii na VS, jejiz prof. sbor byl ve znamení: "Poturcenec horši Turka". Podareni pedagogové nařídili studentům, ze nesměji scházet v průvodu 1.maje a ze kazdy si MUSÍ vyrobit transparent s aktuálním heslem. Pritel uposlechl. Kracel se sloganem: "SE VSÍM PŘEDEM SOUHLASÍM!" Nu, nedokracel. Ale pak take nedostudoval.

Připadá mi, ze většina ces. naroda současnosti sice ironicky s podobným plakátem nekraci, ALE stejný slogan ma proste uz nějak zakódovaný v genech. Osudové degenaracni postiženi komplexem malého národa - s výjimkou snad jen casu Husitu a Jiřího z Poděbrad - každou chvili přišlápnutého a zneužívaného nějakým národem jiným - početnějším.

A tak Čechove nejdrive souhlasí s rozdělením uz tak malého státu na 2 jeste menši "amputanty". Později se vstupem do NATO (a tím i s příslušnými nemalými platbami a povinostmí), s 2x napadením Iráku, vstupem do EU. Dnes zase s budováním radaru a raket základny USA na SVEM uzemi, s tejne jako s výcvikem odrodile afganske a iracke soldatesky britskými instruktory ve Vyskove, atd., atd.
Ne tak Venezulanci! Dokazi se postavit za sva prava, opakovane se semknout v masivní celky. Kdyz se pak do vedeni takové skupiny postaví silnejsi jedinec............................. !?

Je třeba priznat, ze velké mezery ve vzděláni (a to i toho elementarniho, ziskavaneho v rodině) některých zdejších občanu dosud někdy vedly k nevhodné - az detske ci pubescentni palicatosti a naschválům. Schazi jen dupat pri tom nohou do zeme a pena na rtech.
Mel jsem "to potěšeni" sam si v dane dobe tuto zvlastni tehdejší mentalitu overit prakticky. V roli, tehdy nedávno nového sefa, pri pokusu rychle zavést male ucinne změny. To jste nemohli jako napr. v Evropě jen krátce a vystižné vysvětlit podstatu veci, dat instrukce jak na to a: "Jde se na to!" Museli jste velmi trpělive a opakovane vysvětlovat odshora dolu a zleva doprava presvedcovat, zduraznovat výhody pro každého zúčastněne sam jit prikladem, atd. Jinak mohla rezistence vyústit az v primitivní sabotáže. A mezi zaměstnanci, alespon jeste donedávna, leckde platilo, ze nejvetsi slovo ma ne zrovna ten s nejvyssim vzděláním, nybrz ten, co je v pracovní skupině nejdéle. A nejvetsim "expertem" pak ten, kdo provede prací nejrychleji (prece prace kvapná............... ) a nejlevněji. Jako cizinec (nebo i jiz naturalizovana osoba z jiného státu) jste mohli někdy zaslechnout: Co NAAAM tady chce rozkazovat a NAAAS poučovat nejaky "gringo"! Nu a kdo toho pri manipulaci s nimi dokázal patřične vyuzit (zneuzit)....!?!
Nekteri z nich (da se rici ze vetsina) totiž chápali sve demonstrace a pochody jako nejaky karneval, sportovni utkaní a hru. Moznost objevit se pres TV kameru na obrazovce, k cemuz jeste pred lety, bez vlivných známých a notného obnosu, neměli ani zdáni šance.

To vsak je jen otázkou casu vyzráváni každého jedince, pristupu okoli k nemu - a take kvalitnich vudcu. Je vsak možno zodpovědné prohlasit, ze na tomto poli se zcela zřetelné zaznamenává v poslední dobe velmi znacny pokrok. Nelze uprit, ze masy, orientovane ve směru nove kulturne - politicke linie zeme a mnohostranných reforem, většinou >vedi co chteji< a take proč to ci ono delaji. A energie nadšeného, nepredstiraneho vlastenectví a touha přispět ke zmenam, zvlaste některých z nich - docela citelne "nakažlivé" vyzařuje do všech svet. stran. A ze je to vyjádřeno slovy budovatelského basnika? Asi ano, ale momentálně mne pro to jina nenapadla.
Ostatně - Venezulanci vlastně byli vlastenci vždycky. Jen to někdy scházelo vhodne podchytit a rozdmychat.

POKRACOVANI ve DRUHE CASTI, protoze masina mne informuje, ze povoleny rozsah clanku je omezen.
 


Aktuální články

Reklama