DIKTATURY stoleti XX. -DOKONCENI

28. března 2013 v 5:16 | Míla Remsa |  Historie, politika, ekonomie

HISTORIE K POCHOPENI SOUCASNOSTI - dil CTVRTY

DIKTATURY a jejich DIKTATORI VE XX. STOLETI - K ROZKVETU ??
-------------------------------------------------------------------------------------------
( Dokonceni - zaver )
Pro uceleni teto kapitoly o diktaturach bych chtěl jeste vzpomenout zvrhle pompeznosti pri volbách r. 1978, kdy COPEIane "prokampanovali" castku na hlavu, ktera předstihla i svůj vzor v organizaci voleb - USA. Odtamtud si ostatně obe movité strany přizvaly odborníky na volební kampaň. Jedna strana pry tehdy pro sebe získala cloveka, ktery "udělal" Nixona a druha zase jineho, ktery "udělal" Jimy Cartera. Zeme tak svými pompézními kampaněmi vydala zbytečné miliony, ktere by se - směrem dolu -mohly využit na mnohem ucelnejsi záležitosti.
Venezuela začátkem 80-tych let XX.stoleti ma cca 14 milionu obyvatel. Zůstala u federálního uspořádáni, ale opustila dosavadní název :"Spojene Státy Venezuelské" a jmenuje se dale :"Venezuelska Republika". Za vlády Lopez Contrerase byla definitivně upravena její hranice s Kolumbii - v neprospěch Venezuely. Venezuela pokládala az do teto doby za hranici 69.polednik, kdezto Kolumbie tok reky Orinoka, Atabapa, Guainie a Rio Negra. Na poloostrove Guajira ztratila Venezuela cast vnitrozemí a východního pobrezi. Od r.l979, kdy se po uprave hranice s Brazílii plocha Venezuely poněkud zvetsila, pro její rozlohu plati cislo 916.490 km2.
Struktura hospodářství zeme se ve XX.stol.zcela zmenila. Zaslouzila se o to ropa, v jejíž tezbe je Venezuela stale na jednom z předních mist ( v r.1980 byla 5-ta na svete). Ropa je take základem zahraničního obchodu v nemz ma temer monopolní postaveni. Objem jejího vývozu se ustálil na 95% celkové hodnoty vyváženého zbozi. Ale Venezuela take patři do 1.desítky zemi v tezbe železné rudy a diamantu. Ma rezervy -velké zásoby bauxitu, uhli, kaolinu a zdálo se, ze i uranové rudy. A severne
od Orinoka "spalo" pohádkové bohatství uhlovodíku orinockeho ropného pasu.
Dalo by se tedy rici: "Požehnaná zeme, jejíž bohatství zajisti obyvatelům blahobyt, zpristupni jim lékařskou peci, umozni dětem kvalitní studia a starým lidem zajištěni a klidný odpočinek.
"Nejvetsim pokladem zeme jsou Venezulanci" - přesvědčoval jeden ze sloganu oněch proslulých pompézních voleb v r. 1978. Vsak jiz pri nahlédnuti do jednoho z nepříliš radikálních caracaskych týdeníku -z te same doby- uvidíte fotografie nejhorsich "ranchitos"(angl.-slams) -chysii chudiny, pripominajici kozi chlivky, jimz jsou blízké í vybavenim. Chybi voda, elektrina, kanalizace. Uvnitr se tísni mnohaclenne rodiny.
Caracas je vystaven v kopcích - 1000 m nad morem), ale jeho letiště je v Maiquetia -na břehu more. Jeste nedavno, kdyz se přijíždělo vzhůru po autostrade ( vybudované Perez Jímenezem ) do Caracasu -po leve ruce stalo-jedno takové velké barrio. A velka, honosna a nepřehlédnutelná cedule oznamovala: " Vdecne barrio Cathia dekuje za svůj vznik prezidentu Calderovi"!! Cesti imigranti, kteri přibyli do Venezuely během II.svet.valky a po ni, pamatuji jeste hezké okolí Caracasu-"zelene"kopce. Ale pak je všechny zaplnila šeredná barrios. Odkud se to obrovské kvantum lidi tam vzalo? Politici velkoměst potřebovali hlasy pro svou volební kampaň. Hledali je az stovky km na venkove. Pod sliby dobré placené prace v průmyslu i jinde - a tak zbaveni se tezke dřiny na poličkách - nabrali duverive vesnicany, obyvatele Llanos, hor a džungle do autobusu. Pohonné hmoty zde přece nic nestojí ! A po skončeni voleb se na tyto sve voliče proste a sprosté vykašlali. Nechali je bez prostředku, bez potravy, bez pristresi -jen jeste nejaky cas se slibem. Vsak potomci těchto prostoduchých bytosti jiz znacne obohacovali statistiky kriminality zeme !!!
Doprovodný text fotozaberu jíz zmíněného časopisu k veci sdeluje:"Rika se o nas, ze jsme Eldoradem zapadni polokoule. Ze touha dobyvatelu, kteri v nasi zemi hledali od jejího objeveni nesmírné bohatství, byla naplněna ve XX.století. Ale kam se ztratilo toto Eldorado, ci kapsy se plnily zlatem, zatimco miliony obyvatel Venezuely živořily v těchto chysich ??!! Nebo snad jeste nejsme ve XX.stoleti ??"
A >ja< k tomu dodávám - TADY je tedy ten MOTOR a rozbuška SOUČASNÉHO POHYBU nejen teto zeme, ale postupné celého JIHU tohoto KONTINENTU. Nějakého podobného a >skutečného< "odrazu ode dna" tam ve středu Evropy se uz ma manželka za života nedočkala. Pochybuji, ze bych se ho -tam v Cechách a okolí -jeste dočkal i ja. Tam jeste nikdo nežije v barrios typu kozi chlivek. A leckdo ma jeste i na to, aby si zaplatil dovolenou ve Venezuele i jinde. Alespon zatím. Ale pral bych si, aby se nejake formy "probuzeni" a obratu k lepšímu obecne- dočkali alespoň nasi vnukové !! Ale - samo to nepřijde, za chybné kroky se VZDY tvrdé plati!! Nic na světe není uplne zadarmo a bez urcite podoby oběti !!!!!
 


Aktuální články

Reklama