Isla Margarita: pravý karibský ráj

8. ledna 2013 v 2:26 | Míla Remsa |  Informace
Věčné léto, azurové moře, bělostné pláže a levné nákupy. Užijí si to tu rodiny s dětmi i surfaři.
Tento venezuelský ostrov objevil v roce 1498 Kryštof Kolumbus a jedna z verzí hovoří o tom, že ho pojmenoval po své velké lásce Markétě Rakouské. Indiánští domorodci mu říkali Paraguachoa (Nadbytek ryb).
Hned po příletu na letiště do Polramaru největšího města ostrova, se vám začne lépe dýchat. Místní tropické klima má totiž 95% vlhkost, která s organismem, pletí a vlasy Středoevropana udělá pravé divy. Ať přiletíte kdykoli, vždy vás čeká teplota kolem 30°C, lehká bríza od pobřeží a přibližně dvakrát týdně krátký teplý deštík. Klasické období dešťů tu neznají, stejně jako hurikány a tornáda, které občas sužují ostatní karibské ostrovy.

Bezpečné tu není jen počasí, ale poměrně klidně se můžete cítit i mezi Venezuelany.
Až vás budou na ulici vesele zdravit a z dálky mávat, nebude to proto, že od vás něco chtějí, ale z čiré radosti ze života. Bílí usedlíci o nich trochu s pohrdáním a trochu se závistí tvrdí, že dospívají do 15 let a pak už do konce života zůstávají stejní. Starosti ani zodpovědnost si nepřipouštějí, pracovní morálka nepatří k jejich silným stránkám.

Ať je tomu však jakkoli, faktem zůstává, že zápraží jejich domků jsou stále plná - od rána do noci tu probíhá rušný společenský život: od neškodného tlachání, povalování na rozkládacích lehátkách, dětských her až po prodej cracku. I ti nejchudší mají vlastní auto. Pořizovací ceny starých amerických vozů nejsou vysoké a provoz vyjde na pakatel. Ve Venezuele je totiž třetí největší naleziště ropy na světě a litr benzinu tu stojí v přepočtu neuvěřitelných 70 haléřů!

Pro toho, kdo si chce užít opravdu příjemnou dovolenou, je důležité, jaký hotel si vybere. Čistota pláží totiž klesá přímo úměrně s počtem hvězdiček. Vody Karibského moře i vyhlášená bělost písku pláží však případné nedostatky vynahradí. Užít si můžou všichni, od rodin s malými dětmi a milovníků klidné vody až po surfaře vyhledávající divoké vlny. Nejvyhlášenější je Playa El Agua, pravý skvost Karibiku - člověk si tu připadá, jako by právě vstoupil do té nejkýčovitější pohlednice.

I žaludek si lze na Isla Margarita náležitě hýčkat. Většina hotelů poskytuje stravování all inclusive, což se díky bohatému výběru pokrmů i alkoholických koktejlů vyplatí. Za ochutnání stojí pečené banány, placky z kukuřičné mouky s červenými fazolemi nebo třtinový rum. V obchodě 1 litr tohoto moku vyjde v přepočtu jen asi na 80 korun. Nákupy jako takové jsou propagovaná turistická atrakce. Ostrov Isla Margarita je totiž bezcelní zóna a tak zde oblečení, obuv i elektroniku lze pořídit stejně levně jako na našich vietnamských tržištích. Za nákupní Mekku platí město Porlamar, kde kromě exotických bazarů se vším možným najdete i značkové butiky. I když je tu nepřetržité léto, není výjimka, že za výlohami uvidíte kožichy a teplé kozačky. Místní honorace si je pořizuje jako demonstraci svého bohatství

Kromě Porlamaru stojí za návštěvu i hlavní město ostrova Asunción. Místní pevnost připomíná španělskou kolonizaci. Zajímavé je i poutní místo La Valle s kostelem zasvěceným Panně Marii. Ta se sem dostala vlastně podvodem. Přivést domorodce ke katolickému vyznání se dlouho nedařilo, a tak jeden chytrý misionář vymyslel lest. Místnímu šamanovi, který se na chvíli vzdálil od kouzelného ohniště, podstrčil do popela sošku Panny Marie. Když se šaman vrátil a našel figurku,uvěřil v toto boží poselství a přijal i se svými pomocníky křesťanství. K místní Panně Marii se ale nestačí modlit, za splněné přání je nutné donést dar. Tak je v muzeu přilehlém ke svatostánku možno vidět hrnce se zlatými akademickými prsteny jako poděkování za ukončená studia, zlaté kolébky jako díky za vymodlené dítě a další. Turista však nemusí obdivovat jen pamětihodnosti, nýbrž i přírodu. Když se vydá lodí na blízký ostrůvek Coche, bude přímo zakopávat o nádherné exempláře leguánů a z talíře s ním budou hodovat barevní papoušci arové a amazoňani. Pláže jsou tu klidné, lidí málo, azurové obzory zdobí pouze bílá šlehačková mračna. Pro potápěče amatéry je nachystán dvoudenní výlet do korálového souostroví Los Roques, pro dobrodruhy cesta na Orinoko nebo národní park Canaima ve vnitrozemí Venezuely.

Jak se tam dostanete?
Ceny samostatných letenek jsou různé. Běžně ji pořídíte za asi 18.000, mimo sezonu se dá sehnat i za 13.000 Kč. Dvoutýdenní pobyt all inclusive na Isla Margarita vyjde zhruba na 20 -30.000 Kč (podle úrovně hotelu).

Jak se domluvíte?
Úřední jazyk Venezuely je španělština, ale spolehnout se můžete i na angličtinu, v hotelech a úřadech s ní nebývá problém.

Elektrické napětí a telefon
Napětí v síti je 110 V, což k nabití mobilu nebo baterií do fotoaparátu nestačí. Mobil však potřebovat nebudete, protože spojení s ČR neposkytuje žádný z operátorů. Telefonních budek je ale dostatek a impulzy jsou neuvěřitelně laciné. Hovor vyjde levněji než z Prahy do Brna.

Vytěžili tu 14 tun perel!
Isla Margarita patří do souostroví Malé Antily. Spolu s ostrůvky Isla Coche a Cubagua tvoří venezuelský spolkový stát Neuva Esparta (Nová Sparta). Celá staletí se zde těžily perly. Španělští kolonizátoři nutili domorodce, aby jich lovili co nejvíc. Ti však tvrdé pracovní podmínky špatně snášeli a houfně umírali. Kolonizátoři sem proto navezli houževnatější otroky z Angoly. Podařilo se jim tu vytěžit přes 14 tun perel! Perly se tady dávno netěží - koupit si můžete maximálně falešné, těch je velký výběr - často i s neméně falešným certifikátem o pravosti (jedna vyjde zhruba na 150 korun).

Ostrov Margarita je perlou Karibiku
TURISTÉ SE ZNOVU VRACEJÍ DO NEJKRÁSNĚJŠÍ A NEJKLIDNĚJŠÍ DESTINACE JIŽNÍ AMERIKY

Jestli je oblast Karibského moře turistickým rájem, pak je ostrov Margarita jeho
nejkrásnější perlou, s níž se další ostrovy ani pevnina nemohou rovnat.
Ostatně Margarita skutečně podle perly název dostala. Zlí jazykové ale tvrdí, že to bylo jinak.

Svůj název prý neměla dostat podle starořeckého pojmenování perly, ale podle Markéty Rakouské, velké platonické lásky Kryštofa Kolumba, který na své třetí výpravě ostrov v roce 1498 objevil. Do ostrova se prý zamiloval stejně jako do ní, a tak byla volba jasná. Ovšem i perly se tu dobývaly. Španělé jich za dobu své okupace, než se Margarita stala součástí samostatné Venezuely, z ostrova odvezli 14 tun.

Koupání i surfaření
Dnes na perly při koupání vprůzračném teplém moři nenarazíte. Maximálně na ty falešné, které nabízejí prodejci na prosluněných plážích turistům z celého světa. Na ostrově opravdu potkáte všechny možné návštěvníky.
Kromě typických evropských a amerických turistů sem jezdí i Asiaté a hlavně výletníci z Jižní Ameriky. I pro ně, přestože mají stejně teplé moře ve svých státech, ostrov představuje ráj. Margarita má totiž vše, co si turista může přát: Nádherné pláže a to jak ty hotelové, tak spoustu opuštěných panenských vneobydlených částech ostrova. Na některých je moře klidné a vhodné pro koupání, vjiné zátoce zas bouřlivé s velkými vlnami. Proto se také stal ostrov Mekkou surfařů.
Najdete zde dokonalé scenérie zalesněných kopců s tropickou vegetací a zvířaty. Málokde se vám stane, že na procházce omylem šlápnete na leguána, nebo můžete pozorovat, jak na palmě dovádějí pestrobarevní papoušci.
Margarita má také výjimečnou polohu. Je takřka jediným místem voblasti, kde se nevyskytují hurikány. Díky tomu zde vlétě jachtaři kotví své lodě do bezpečných přístavů. Nejsou zde ani období dešťů, takže se na ostrov létá celý rok. Prší tu průměrně jednou za týden a to hlavně vnoci. Teplota vzduchu zůstává po celý rok okolo třiceti stupňů. Díky ideální vlhkosti vzduchu si však na pro Čecha vysokou teplotu brzy zvyknete a není nijak nepříjemná. Zvlášť u moře, kde fouká vítr.

To chce klid
Jeden český škarohlíd kdysi prohlásil, že Venezuela by byla rájem, kdyby vní nežili Venezuelci. Neměl pravdu. Právě jejich pro Evropana tak netypický naturel vám návštěvu ostrova ještě zpříjemní.
Na Margaritě žije půl miliónu obyvatel. Většinou se udává, že sedmdesát procent z nich jsou míšenci indiánů a bělochů, zbytek pak míšenci černochů s indiány nebo bělochy. Těžko posoudit, míšení mezi rasami zde, zvlášť díky velké oblíbenosti sexu, došlo tak daleko, že krev každého Venezuelce prý obsahuje trochu indiána, černocha, Španěla, Itala a Němce. Proto také na ostrově neexistuje rasismus.
Obyvatelé Margarity jsou příjemní lidé. Ve srovnání s arabskými trhovci, které zná český turista z Egypta nebo Tuniska, se zákazníkovi nevnucují. Jsou však mnohem přátelštější než Evropané. Takže se nedivte, když potkáte člověka na pláži, který se zeptá, jak se vám daří a popřeje hodně štěstí a dobrý den. Přitom vám nechce vůbec nic prodat.
Venezuelci jsou známí i svým smyslem pro humor. Dělají si legraci pořád a starosti si nepřipouštějí. Což může občas prudérní povahy trošku rozčilovat. Venezuelec má totiž na všechno čas. Nikam nespěchá a najednou je schopen vyřizovat několik věcí. Přesto dokáže být se vším velmi rychle hotov. Většinou bohužel na úkor kvality, takže až v pětihvězdičkovém hotelu najdete dveře od záchodu, které nejdou zavřít, dělal je určitě Venezuelec. Měl to rychle hotové, ale že do sebe nepasují? Vždyť na tom nezáleží.

Benzín za sedmdesátník
Hotely zde většinou patří mezinárodním společnostem a velmi rychle rostou další. Po letech stagnace způsobené generální stávkou proti současnému prezidentovi Chávezovi, kdy z ostrova odjeli všichni turisté, se cestovní ruch znovu rozmáhá a ten loňský byl turisticky nejlepší vhistorii ostrova.
Nejúspěšnějšími podnikateli na ostrově jsou přistěhovalci. Hlavně Evropané, Číňané a Arabové. Zdejší obyvatele totiž mnohem více než pracovat baví sedět na ulici a klábosit, nebo spravovat nejméně třicet let stará americká auta, kterých je na ostrově plno a určitě si tu užije milovník veteránů. Důvod je prostý. I ten nejchudší si může auto dovolit. Protože se ve Venezuele těží ropa, stojí tu litr benzínu vpřepočtu sedmdesát haléřů. Proto jsou zde velmi levné taxíky, které si i chudý český turista může pronajmout za smluvní cenu na celý den a projet napříč ostrovem. Nejen do největšího města Porlamaru s nezapomenutelnou jihoamerickou atmosférou, ale i po památkách na španělskou koloniální nadvládu a poznat nádhernou přírodu této karibské perly.

Jak se tam dostat
Z Prahy létají na ostrov pouze charterové lety cestovní kanceláře Exim Tours. U společnosti si však lze pořídit i samotné letenky. Nejbližší pravidelné linky na jediné letiště Margarity Porlamaru létají z Madridu a Frankfurtu. Cena zpáteční letenky se pohybuje pod dvaceti tisíci korunami. Dvoutýdenní dovolená s plnou penzí pak celkem vyjde na dvacet až třicet tisíc podle druhu hotelu.

Měna
Měnou je venezuelský bolívar, který je směnitelný pouze ve Venezuele za dolary a eura. Za zhruba jednu korunu jich pořídíte sto. Směna peněz jinde než ve vybraných směnárnách a hotelech je trestný čin se sazbou až šest let vězení. Často se stane, že vás na ulici osloví člověk a nabídne výhodnější kurs. Nejlepší je se takovým nabídkám vyhnout. Bankovky nemají mnoho ochranných znaků a snadno můžete koupit padělky.

Jazyk
Oficiálním jazykem Venezuely je španělština. Většina zaměstnanců hotelů, taxikáři a prodavači v obchodech však umí základy angličtiny nebo němčiny. Protože jsou lidé k turistům velmi vstřícní, není vůbec problém se domluvit mezinárodním jazykem - rukamanohama.

Nebezpečí
Venezuelci, které potkáte, vás budou varovat před kapesními krádežemi a loupežnými přepadeními. Rozhodně přehánějí. Kriminalita je tu nízká a lidé příjemní. Přesto u sebe pro jistotu noste jen část peněz, které jste si na dovolenou dovezli. V případě jakýchkoliv problémů se obraťte na místní policisty. Domluví se anglicky a jsou k turistům velmi milí a ochotní.
Přestože je Margarita v tropickém pásmu, malárie se na ní nevyskytuje. Velmi nízká je pravděpodobnost nakažení žlutou zimnicí. Očkovat se proti ní můžete u svého lékaře, spíše však pro vlastní klid než proto, že by to bylo potřeba. Na ostrově nelze pít vodu z kohoutku. Proto pijte zásadně balenou vodu. Stejné je to i s ledem. V hotelech a lepších restauracích je však led z kvalitní vody a bez obav si jej můžete nasypat do rumu.

Co si přivézt domů
Rozhodně lze doporučit místní rum, který se vyrábí z cukrové třtiny a náš tuzemák mu nesahá ani po kolena. Navíc, díky tomu, že je Margarita bezcelní zónou, je velmi levný. Půllitrovou láhev opravdu kvalitního pitiva pořídíte za padesát korun. Stejně levné je i oblečení, káva a čokoláda. Ta se vyrábí z místního kakaa, které je velmi kvalitní. I člověk, který není zrovna čokoládovým fajnšmekrem, pozná nepopsatelný rozdíl v chuti.
Nejlepšími dárky, které lze na ostrově koupit, jsou však indiánské suvenýry. Ať už jsou to různé korálky, masky nebo třeba hole na vyvolávání deště.

Tipy na výlet
Určitě se musíte vydat do největšího města ostrova - Porlamaru. Jednak na nákupy, ale hlavně za nepopsatelnou atmosférou přístavu. Za návštěvu stojí i hlavní město Asunción, z něhož lze stále vycítit časy španělské kolonizace. U místních společností si lze zaplatit cestu po ostrově na džípu. Řidiči vás zavezou na nejkrásnější místa ostrova. Stejně tak stojí za to výlety na nedaleký ostrov Choce s nádhernými bílými plážemi. Pro milovníky potápění lze doporučit výlet do přírodní rezervace Los Roques, tvořené územím nejúplnějšího karibského korálového atolu, desítkami malých korálových ostrůvků. Je to pravý ráj potápění, šnorchlování a koupání.
Z ostrova se pořádají také výlety do delty řeky Orinoko, kde můžete navštívit pravou džungli i s místními indiány. Za výlet také stojí návštěva vodopádů v Národním parku Canaima. Výlety lze kromě cestovní kanceláře koupit i u místních prodejců. Často se však stává, že místo výletu a ubytování vám prodají pouze letenky.
Zdroj: Vlasta
Datum vydání: 27.12.2005
Rubrika / pořad: Cesty
Strana / zpráva 48
Autor: MICHAELA MATUŠTÍKOVÁ


Náhrdelník z Isla Margarita
Venezuelské ostrovy jsou šperkem Karibského moře

Na ostrově pojmenovaném po královně Markétě Isla Margarita se odedávna lovily perly. Přestože jich španělští dobyvatelé odvezli několik tun, dodnes zbyly skvosty
pro každého.

Kdysi dávno byl ostrov, vzdálený od jihoamerické pevniny sotva padesát kilometrů, neobydlený. Pak se sem připlavili indiáni, kteří tu objevili prameny sladké vody a především rybářský ráj, proto ostrov nazvali Paraguachoa - Nadbytek ryb. Mistrně ovládali lodě, lovili ryby a někdy i perly, především na sousedním miniostrůvku Cubagua. Jejich těla byla otužilá, vypracovaná a dobře živená. Když přijeli španělští dobyvatelé, nazval Amerigo Vespuci, známý Kolumbův kronikář, obyvatele ostrova Novými Sparťany. Proto se tato část Venezuely jmenuje i dnes Nová Sparta - Nueva Esparta. Španělé chtěli perly a potřebovali jich čím dál víc. Domorodce, kteří nebyli nijak nadšeni jejich pravidelným a vy-čerpávajícím lovem, na-před nutili násilím, poslé-ze si začali dovážet africké otroky. Uvádí se, že Španělé vydrancovali z ostrova čtrnáct tun perel.

Královská perla
Jméno Isla Margarita získal ostrov za nadvlády Španělů. Existují dvě verze. Podle jedné se Kolumbovi ostrov nesmírně líbil a symbolicky tedy odevzdal nově objevenou zem své milované královně Markétě Rakouské. Podle druhé verze název souvisí opět s perlami. Jedním ze starších výrazů pro tento vzácný klenot je právě "margarita".

Svaté perly
Křesťanství přinesla na ostrov svatá Panna z údolí. Je zázračnou patronkou celé Venezuely, zachránkyní a oro-dovnicí. Zjevila se jednoho dne v popelu ohniště nejváženějšího šamana na ostrově. Zlé jazyky tvrdí, že mu ji tam šoupli tajně mniši z misie, šaman ale prý uznal, že jeho bohové tak přijímají nového boha, a s křesťanstvím se smířil. Svatá Panna začala činit zázraky. Když lovci perel zranil nohu rejnok a vypadalo to, že jako jediný živitel rodiny musí podstoupit amputaci, doplazil se k ní pomodlit. Slíbil jí první perlu, kterou po záchraně vyloví. Noha se zázračně zahojila a vděčný lovec přinesl do kostela v El Valle del Espiritu Santu zvláštní velikou perlu ve tvaru nožičky. Od těch dob se sem chodí lidé modlit a prosit Panenku o splnění svých přání. Z jejich darů už vzniklo celé muzeum. Jsou tu perly ve zlatě, zlaté dětské postýlky, uzdravené ruce i nohy ze zlata. Je tu dokonce zlatý most.

Plážové perly
Ostrov Margarita je oázou klidu. Tady nejsou hurikány ani zemětřesení a nebývají tu ani období dešťů, je tu stálé a klidné léto. Každá pláž kouzelného karibského ostrova je perlou. Pláže na západním pobřeží omývají azurové vlny, na straně severní a východní je voda klidná. Dají se tu najít místa na plavání i na surfování. Objet ostrov dokola, to je slabých dvě stě kilometrů. A pláží si můžete vybrat mnoho. V neděli bývá ovšem na všech plážích rušno. Místní s celými rodinami si vyjeli na velké pikniky s hudbou a tancem, které se často protáhnou až do rána.

Perličky měst
Snad jen největší město ostrova - Porlamar - by vyhovělo tomu, co si Evropané pod pojmem město představují. Má centrum, obchodní třídy, nákupní střediska, letiště, přístav, je živoucí a přátelské. Nákupy stojí za to, ostrov je bezcelní zónou a není tu draho. Velmi levný a dobrý je třeba místní třtinový rum. Hlavním městem ostrova je starobylý Asunción s proslavenou pevností. Je to ale spíš městečko stejně jako Pampatar či Juan Griego, pyšnící se pirátskou minulostí.Perla v laguněMilovníky zvířat Isla Margarita nadchne. Velcí barevní papoušci vám přiletí až na stůl, leguáni polehávají u bazénu, někdy přijdou opičky. Chcete vidět kapibary? Popojděte kousek za hotel. A jestli šnorchlujete nebo se potápíte, poznáte půvabný podmořský svět. Opravdovým zážitkem je národní přírodní rezervace Laguna la Restinga. Je to složitý systém zálivů a průlivů, které vytvořila slaná voda. Přímo z ní vyrůstají stromy a rostliny, kterým sůl nevadí. Domorodí průvodci vozí turisty na lodích; tu sáhnou do vody a vyloví velikého kraba, tu rudou hvězdici. Na vedlejší loďce vylovili mořského koníka? Tak si to vyměníme.

Perly duší
Podle jedné námořnické legendy jsou v perlách zaklety duše utonulých námořníků. Jen málokde na světě potkáte tolik dob- rých a přátelských duší, které by si "vperlení" zasloužily, jako na ostrově Margarita. Domorodci jsou milí, usmívají se, chtějí si jen popovídat. Musíte umět španělsky. Ale i když neumíte a v obchodě či na pláži si nic nekoupíte nebo si s nimi nesednete, zůstanou milí a usměvaví. Prostě si z ostrova odnesete pocit, že všichni byli rádi, že se s vámi setkali.Samozřejmě i tady jako kdekoli jinde na světě můžete přijít k ošklivému zážitku. Je proto dobré dodržovat základní bezpečnostní pravidla - peníze nosit odděleně, spoléhat na prověřené hotelové taxíky, ve městech si hlídat foťák a kameru, nedráždit drahými šperky...A nebude to takový div, když na Margaritě zaslechnete češtinu. Usazují se tu lidé z mnoha zemí světa a Česká republika není výjimkou. Najdete je v barech, místních cestovních kancelářích, v hotelech, ale i jinde. České turisty zatím vozí na Margaritu jediná cestovní kancelář, přímé lety z Prahy pořádají ČSA. Dovolená je to mnohem levnější, než byste čekali. Jedenáct dní se tu dá pořídit v hotelu all inclusive už od dvaceti tisíc korun.

Perly limuzín
Ve Venezuele se těží ropa, takže je tu velice levný benzin, v přepočtu asi 0,90 Kč za litr. Místní si proto nevybírají auta podle nízké spotřeby. Mají rádi veliké, pohodlné americké bouráky z 50. a 60. let. Jsou schopni každý večer ležet pod autem a trpělivě spravovat, aby ráno mohli opět vyjet.

Rady do kufru
* Teploty vzduchu se stabilně drží kolem 30 °C, moře mívá 27 až 28 °C.
* Turistická sezona je tu několikrát do roka. Nejsilnější je kolem Vánoc, Velikonoc a v červenci a srpnu.
* Místní měnou je bolívar, kurz je asi 2200 bolívarů za americký dolar.
* Doporučuje se očkování proti žluté zimnici, žloutence a horečce dengue.
* Perly nenakupujte na pláži. Najděte si specializovaný obchod, kde si nechte vystavit certifikát.

Nikde jinde nepotkáte tak milé lidi.
_________________
Mila Remsa
 


Aktuální články

Reklama